Engin Nurşani Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 23:28:02 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 23:28:02


Engin Nurşani Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Engin Ayhan, bilinen ismiyle Engin Nurşani, Türk-Alman müzisyen ve türkücüydü. 2003'te Adına Bir Çizik Çektim albümü ile müzik kariyerine başlayıp, 2019'da boğaz kanseri hastalığına yakalanıp müzik kariyerine ara verinceye kadar toplam sekiz albüm çıkarttı. 25 Aralık 2020'de İstanbul'daki Acıbadem Altunizade Hastanesi'nde saat 07.00 sularında yaşamını yitirdi.

Yaşamı ve kariyeri

Engin Nurşani, 9 Ocak 1984'te Krefeld şehrinde, Türkiye'den Batı Almanya'ya göçmüş Türk ozan Âşık Ali Nurşani (doğum Ali Ayhan, 2 Şubat 1959) ve Alman Angelika Ayhan'ın iki çocuğunun küçüğü olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarından beri babasından müzik eğitimi almış, yanında konserlerine katılmıştır. Müziği çok seven Nurşani, babası gibi halk ozanı olmak istemiş, ancak babası oğlunun daha iyi bir meslek seçmesini istemiş, bu kararına karşı çıkmıştır.

2003'ün başlarında Engin, babasından habersiz, ilk albümü olacak olan Adına Bir Çizik Çektim albümünü çıkartacağı İstanbul'a gelir ve profesyonel müzik kariyerine başlamış olur. Babası ise en sonunda oğlundaki müzik sevgisini görüp başarılı olacağını hissetikten sonra destek olmaya başlamıştır. Ali Nurşani bir röportajda, karşı çıkma sebebinin 'müzik dünyasında gördüğü vefasızlığın Engin'in de başına gelmesini istemeyişi' olduğunu söyledi.

Kişisel yaşamı

Dilek Ayhan ile evli olan Engin Nurşani'nin, Ali adında küçük bir oğlu vardır. 2008'de Elbistan, Kahramanmaraş'ta bir açılışa katıldıktan sonra Gaziantep'e geri dönmek üzere, arkadaşının kullandığı otomobil ile yola çıktılar. Bir süre sonra, Göksun-Kahramanmaraş arası kara yolu üzerindeki Püren Tüneli girişinde aşırı hız ve dikkatsizlik nedeniyle araç şarampole yuvarlandı. Kazadan sonra Nurşani, bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra tekrar sağlığına kavuştu ve müzik kariyerine devam etti.

Temmuz 2019'da ise, babası Ozan Ali Nurşani'nin sosyal medyadan oğlunun hastalandığını duyurması ve yardım istemesi ile kamuoyu, Engin Nurşani'nin gırtlak kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi altında olan ve her şeyin olumlu gittiğini belirten Engin Nurşani, Instagram hesabından sevenlerine 'tekrar sanata döneceğini' bildirdi. Fakat 25 Aralık 2020'de İstanbul'daki Acıbadem Altunizade Hastanesi'nde saat 07.00 sularında yaşamını yitirdi.

 

 

Diskografi

Adına Bir Çizik Çektim (2003)

Mutlu musun? (2004)

Sen Nefsine Köle Oldun (2006)

Üç Ozan Üç Oğul (2008)

Üç Ozan Üç Oğul 2 (2011)

Gözün Aydın (2012)

Kolay mı Sandın? (2017)


Adı ve Soyadı : Engin Nurşani
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Engin Nurşani İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi