Fırat Yükselir Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 00:53:26 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 00:53:26


Fırat Yükselir Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Umut Fırat Yukselir (d. 1 Ocak 1981, Ankara), Türk besteci ve orkestra şefi yöneticisi .

İlk müzik derslerini küçük yaşta, kendisi gibi besteci ve yorumcu olan babası Hasan Yükselir'den alan, çağdaş Türk müziği, film müzikleri bestecisi, piyanist ve orkestra şefi Fırat Yükselir, 1981 yılında Ankara'da doğdu. AAGS Lisesi'nde Viyolonsel Bölümünde okuduktan sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon bölümünü burslu kazandı. Buradan başarıyla mezun olduktan sonra Türkiye'deki mesleki eğitimine, İstanbul Üniversitesi Kompozisyon Bölümünde yüksek lisans yaparak bir yıl daha kattı.

Yükselir, daha sonra Berklee College of Music'te Film Scoring Bölümünü kazanıp Amerika'ya yerleşmiştir. 2006 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından "Asil Bir An'ın Çığlığı" adlı eseri Genç Türk Bestecileri Gecesi'ne seçilmiş ve CSO konser salonunda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dünya prömiyeri yapılmıştır. Bilkent'ten mezuniyet eseri olarak Yunus Emre'nin bir şiiri üzerine Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Korosu eşliğinde, orkestra şefliğini yine kendisinin üstlendiği dünya prömiyerini Bilkent konser salonunda yapmıştır. Berklee College of Music'te ilk senesinde 2 sınıf birden atlamıştır.

Berklee College of Music'in ilk döneminde, dünya çapında 2 yarışmaya birden eserleri seçilmiş ve dünyanın en iyi Quartetlerinden biri olarak gösterilen Esterhazy Quartet ve Kalistos Oda Orkestrası tarafından Amerika'da Dünya prömiyerleri yapılmıştır. Kalistos Oda Orkestrası'nın şefliğini ünlü orkestra şefi Leonard Bernstein'ın öğrencisi Berklee College of Music'in Orkestra şefliği öğretim üyesi David Callahan yapmıştır. ASCAP ve 20th Century Fox tarafından Hollywood - Los Angeles 'ta düzenlenen Uluslararası Film Müziği Atölyesi'nde ilk 35 kişi içine seçilmiştir. Babası Hasan Yükselir ile birlikte bestelediği “YUNUS’TAN NAZIM’A” adlı Kantatı Eskişehir B.B. Senfoni Orkestrası ve Avrupa Korosu eşliğinde kendi yönetiminde dünya prömiyeri yapılmıştır. “72. Koğuş” filminin mastering sürecinde Londra Abbey Road stüdyolarında The Beatles, Robbie Williams, U2, Sigur Rós, Maria Callas, Herbert von Karajan, The King's Speech, Harry Potter ve 72. Koğuş gibi projelerin ses mühendisliğini yapan Simon Gibson ile çalışmıştır. Besteci ayrıca “Kral TV” En İyi Film Müziği ve “Kristal Elma” En İyi Reklam Müziği Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır.

 

Fırat Yükselir, bugüne kadar gerek yurt içi, gerekse yurt dışında birçok konserler vermiştir. Besteci kimliği ile birçok eseri yurt içinde ve yurt dışında seslendirilmiş ve orkestra şefi olarak kendi eserlerini yönetme onuruna erişmiştir.

 

Besteci olarak filmografisi

Nefes: Vatan Sağolsun 2009

Kağıt 2010

  1. Koğuş 2011
Ay Büyürken Uyuyamam 2011

Kurtuluş Son Durak 2012

Mevsim Çiçek Açtı 2012

Ayhan Hanım 2014

Yeni Hayat 2020

Kırmızı Oda 2020

Ödülleri

  1. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Film Müziği Ödülü (2010)
Kristal Elma En İyi Reklam Müziği Jüri Özel Ödülü (2011)21-01/21/unnamed-1611224098.jpg


Adı ve Soyadı : Fırat Yükselir
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Fırat Yükselir İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi