Mesleği Nedir?

Sedat Peker (Reis) Mesleği Nedir?


Mafya lideri ve iş insanıdır.


Mafya lideri ve iş insanı olduğu bilinen Sedat Peker, 1 Aralık 1970 tarihinde Adapazarı/ Sakarya'da doğmuştur. Kafkas (Dağıstan) asıllıdır. Ailesi 93 harbi döneminde göç etmek zorunda bırakılıp ilk Gürcistan, Batum ve sonra Anadolu topraklarına göç etmek zorunda kalmışlardır. Anadolu'da önce Rize sonra Sedat Peker'in doğduğu şehir Sakarya'ya yerleşmişlerdir.  Organize suç örgütü kurma iddiası ile hüküm giymiştir.

YouTube'dan yayınladığı videolar ile Türkiye'de ve kısmen dünyada gündem olan Sedat Peker, Doksanlı senelerde Türkiye'de artan nitelikli mafya oluşumlarının içerisinde yer alması suçlaması ile yargılanmıştır. İlk kez 17 yaşında iken hapishane ile tanışmıştır.  2 Mart 2005'te yürütülen Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. 31 Ocak 2007'de İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava kararına göre "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "evrakta sahtecilik" gibi suçlardan dolayı toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. Ağır Ceza Mahkemesi'nin uzun tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak cezasının 10 yıldan 5 yıla inmesiyle de tahliye edilmiştir. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker'e 10 yıl hapis cezası verildi. 10 Mart 2014'te özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve tutukluluk süresi beş yılı aştığı için mevzuat gereği tahliye edildi. Cezaevinden çıktıktan sonra 5 yıl boyunca iş insanı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

İlk evliliğini Beyza Peker ile yapan Sedat Peker, 2001 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden Celal Han Peker ile Serdar Han Peker adında iki oğlu vardır. İkinci evliliğini Özge Yılmaz Peker ile 2008 yılında yapmış ve hala devam eden bu evliliğinden Filiz Lina Peker ile Mila Peker isminde iki kızı, Boğaçhan Talha Peker adında bir oğlu vardır.

 Emniyet Ve Yargı Kronolojisi;

17 Eylül 2018 - 14 Haziran 2019 İstanbul'da şikayet üzerine Peker ve adamları dinlenmeye başlandı.

30 Kasım 2019: Sedat Peker yurtdışına çıktı.

25 Aralık 2019: Emniyetin başsavcılığı bilgilendirmesiyle Peker ve adamları hakkında Bursa'da Köfteci Yusuf'un sahibi Yusuf Akkaş’ın şikayetiyle soruşturma başlatıldı. 2020 Temmuz ayında gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 9’u tutuklandı.

İstanbul merkezli olarak 9 Nisan 2021 tarihinde Peker ve adamlarına gerçekleştirilen operasyonda 61 şüpheli gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10’u tutuklandı. Tüm dosya 17 Nisan 2021 tarihinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

15 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker hakkında kırmızı bülten talep edildi.

26 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker hakkında yakalama kararı verildi.[39]

16 Ekim 2021'de İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi Sedat Peker'in iddianamesini kabul etti.

29 Aralık 2021 tarihinde mahkemenin ilk duruşması gerçekleşti.

Aldığı Ödüller;

11 Mart 2015 tarihinde Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfının TİM Center'da düzenlediği Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Sedat Peker'e yaptığı yardımlardan dolayı En Hayırsever İş Adamı ve Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi.

30 Kasım 2015 Tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Dünya Karapapak Türkleri 1. Kurultayı ve Kültür Etkinlikleri'nde kendisine Türklük Hakanı Unvanı verildi.

4 Mayıs 2016 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılan Türkiye Gençlik Ödülleri'nde En İyi İş Adamı ödülünü aldı.

Hakkında Bestelenen Şarkılar;

Kadıköy Acil - "Bir Umuttur Yaşamak"

İsmail Türüt - "Reis"

İsmail Türüt - "Adam Var Adam Gibi"

Gökhan Özen - "Mangal Yürekli Adam"

Yusuf Saral - "Reis'im"

Herem - "Herem"

Adem Demir - "Kafkasya Kartalı"

Zeki Balcı - "Reis"

Bazor - "Güzel Günler"

Burak Öksüzoğlu - "Bir Umuttur Yaşamak"

Muharrem Küskü - "Rüzgar Olup Es Reis"

Hakkında Yazılan Kitaplar;

Aynadaki Reis Saygı Öztürk

Babalar Koğuşu İsmail Oğuz

Jitem'i Ben Kurdum Arif Doğan

Kafkasyalı (Kayıp Ülkenin, Kayıp İnsanları) Muhammet Emin Tokcan

Kayıp Bozkurtlar Tuncer Günay

Kirli Kramponlar Ecevit Kılıç

Mafya İmparatorluğu Hakan Türk

Sedat Peker Çınar Özkan

Sedat Peker Kimdir? Hakan Türk

Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler) Saygı Öztürk

Derin Abiler (A. Çatlı, K. Eken, M. Eymür Yeşil, S. Peker ve Diğerleri Hakkında Bilmediklerimiz) Necdet Pekmezci

Sedat Peker'in Gerçek Hayatı Hakan Türk

Hedefteki Adam Sedat Peker Mehmet Özdemir

Geçmişten Günümüze Kabadayılar Çınar Özkan

Sedat Peker İle İlgili Sık Sorulan Sorular


Adı ve Soyadı : Sedat Peker
Meslek : İş Adamı
Doğum Tarihi : 1 Aralık 1970
Boyu : Bilinmiyor
Kilosu : Bilinmiyor
Göz Rengi : Kahverengi
Sevgilisi : Özge Peker(evli)
Burcu : Yengeç
Eğitimi : Bilinmiyor
Doğum Yeri : Sakarya


Daha Fazla Biyografi