Vedat Sakman Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 11:24:45 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 11:24:45


Vedat Sakman Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


1949 yılında Konya'da doğan Sakman, profesyonel müzik yaşamına, müzisyen bir babanın oğlu olarak, İzmir'de lise çağlarında başladı. İlk çaldığı enstrüman davul oldu. Daha sonra gitarla tanıştı. 70'li yılların, bir grup oluşumu içinde şarkılar yapma ruhu, müzik yaşantısında önemli rol oynadı.

Grup Doğuş ile 12 yıllık bir beraberliği oldu. Bu dönemde aranjörlük ve armoni çalışmaları yaptı. Grup Doğuş'tan ayrıldıktan sonra reklâm ve film müziklerinin yanı sıra, pop müziği şarkıcılarına şarkılar verip, düzenlemeler yapmaya başladı.

 İlk solo albümü olan “Müzisyen”i 1989 yılında yaptı. Aynı yıl Eurovision'da Grup Pan'la birlikte “Bana Bana” adlı şarkıyı icra etti. 1989 Aralık'ında Zuhal Olcay'ın “Küçük Bir Öykü” albümünün prodüksiyonunu gerçekleştirdi. Albümdeki tüm besteler ve düzenlemeler kendisinin, sözler Mehmet Teoman'ın idi.

 1991 yılında yine Zuhal Olcay'ın “İki Çift Laf” albümünün sekiz şarkısının sözlerini yazıp, müziğini ve düzenlemelerini yaptı. 1992’de tüm şarkı ve düzenlemeleri kendisine ait olan “Kapılar” adlı ikinci solo albümünü çıkardı. Aynı yıl “Kan Kardeşleri” (Blood Brothers) oyununun müzik direktörlüğünü yaptı. 1994 yılında üçüncü solo albümü “Sevgileri Unutmadık” yayınlandı. Bu albümdeki sekiz şarkının beste ve düzenlemeleri kendisine aitti. 1997 yılında Hümeyra'nın “Beyhude” isimli albümünün müzik direktörlüğü ve aranjörlüğünü yaptı. Hümeyra bu albümde Vedat Sakman'ın iki şarkısını seslendirdi. 1998 yılında Zuhal Olcay'ın “İhanet” ve Leman Sam'ın “İlla” adlı albümlerinin müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü yaptı. Her iki sanatçının albümlerinde yer alan pek çok şarkının söz ve müziği de kendisine aitti.

 2001 yılından itibaren kendi kurduğu Sakman Prodüksiyon şirketiyle birlikte müzik yapımcılığına başladı. 2002’de dördüncü solo albümü de kendi şirketinden “Usulca” ismiyle çıktı. 2003'te Selçuk Yöntem'le “Şiir Niye” albümü Sakman Prodüksiyon’dan çıktı. 2004 yılında Devlet tiyatrolarında gösterilen “Atları da Vururlar” müzikalinin şarkılarını besteledi ve müzik direktörlüğünü yaptı. 2006 yılında “Konser” Albümü çıktı. 2008’de Cezmi Ersöz'le “Kendini Saklama Çiçekleri” albümünü yaptı. 2011 yılında “Yaşamın Gözlerin Kadar Güzel Olsun” albümü çıktı. 2012 yılında Leman Sam'ın "Nereye Kadar?" albümünün şarkı yazarlığı ile aranjörlüğünü yaptı. 2013 yılında “Odada İkimiz”, 2019'da "Nar Çiçekleri" albümlerini yaptı.

 


Adı ve Soyadı : Vedat Sakman
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Vedat Sakman İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi