Allâme
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 22:48:25 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 22:48:25


Allâme "Hamza Gül" Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Allâme veya gerçek adıyla Hamza Gül 27 Temmuz 1987 yılında Trabzon'da dünyaya geldi. Müzik ile küçük yaşlarında, ağabeylerinin dinlediği yerli ve yabancı rap sanatçılarını dinleyerek tanışmıştır. İlk müzisyenlik denemesi babasının iş amacıyla İsrail'e gidip, dönerken yanında getirdiği teyp ile olmuştur. Teyp'in kaset çalarıyla oynayarak altyapı yapmaya çalıştığını, bir röportaj sırasında söylemiştir. Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi'nden mezun olup, 2005 yılında üniversite öğrenimi için Eskişehir'e gitmiştir. Anadolu Üniversitesi'nin çizgi film ve animasyon bölümünden 2012 yılında mezun olmuştur ve "Resimli Filim Animasyon Stüdyosu"nda animatör olarak çalışmaktadır. Ayrıca TRT Çocuk'taki Maysa ve Bulut adlı çizgi dizide seslendirmen olarak görev almıştır. 19 Eylül 2018 tarihinde Gülşah Boncuk ile evlenmiştir.

Ortaokul ve lise yıllarında; ilk kayıtlarını almış ve aynı dönem de beat yapmaya başlamıştır. 2007 yılında Trabzon'da Zifo adındaki müzisyen ile tanıştı, ardından ilk solo albümü olan Aforizma'yı çıkardı. 2008 yılında ikinci solo albümü Hastalık'ı yayınladı. Ardından Zifo ve Nakkaf'la Her Şey Yolunda isimli ortak albümü yayımladı. Eskişehir'de Leşker Asakir ile tanışıp 2008 yılında Batarya Records adlı müzik şirketini kurdu. Aynı yıl Batarya Records'ta yayınlanacak ilk albüm olan Senkronize'yi yayınladılar. Bir süre rap müzikten ayrı kaldıktan sonra Leşker'le beraber 2010 yılında Kurşun Batarya albümünü çıkardılar. Aynı dönemlerde, solo albümü Fare Kapanı'nı da yayınlamıştır. Ayrıca Joker ile birçok parça yayınlamıştır, ancak 23 Nisan 2013 tarihinde yaptığı bir Facebook paylaşımında Allâme, kişisel sebepler yüzünden 11 Aralık 2012 tarihinde Joker ile yollarını ayırdığını duyurdu. 22 Ekim 2013 tarihinde Anıl Piyancı ile "Hiphop Ormanı" adlı parçayı yayınladı.

2 Mayıs 2014 tarihinde Organize Oluyoruz 3 için hazırladığı "Bir Dakika" adlı parçasının video klibi Hiphoplife.PRO adlı YouTube kanalında paylaşıldı. 30 Haziran 2015'te Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle "Bu Senin Ellerinde" teklisini yayınladı 5 Aralık 2015'te Hip Hop Jam İstanbul 2015 festivalinde sahne alan Allâme, sahne almadan önce: "Kişisel olarak çıkacağım en büyük sahne olacağı için heyecanlı olduğumu söyleyebilirim. Çok eğleneceğiz." sözlerini söylemiştir.Allâme, rap müzik sektörünün gelişmesi hakkında: "Popüler olan müzik kendini tekrar ederken aslında bir yandan da müzikal yeniliklerin önünü açmış oldu. Sanıyorum ki son dönemin göz önünde olan ve yeni çağın müziği rap olacak. Çünkü biz yıllardır kendimizi çok iyi besledik ve artık sahaya çıkmaya hazırız. Temennim o ki ekrana çıkmanın büyüsü bizi çizgimizden çıkarmasın. Zira bu son derece muhtemel." yorumunu yapmıştır. 21 Aralık 2015 tarihinde Savaş albümünün içerisindeki "Psişik" adlı parçaya çekilen klip yayınlanmıştır.

13 Ocak 2017 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle Anakronik albümünü çıkarmıştır. 16 Ocak 2017 tarihinde Red Bull'un Hiphoplife.com.tr ile birlikte düzenlediği Serbest Atış projesine beatmaker Bugy ile birlikte katılmış ve 4 saatte bir parça hazırlamışlardır. 1 Şubat 2019 tarihinde Sony Music etiketiyle Av albümünü piyasaya sürmüştür.

 


Adı ve Soyadı : Allâme "Hamza Gül"
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Allâme "Hamza Gül" İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi