Ayşe Hatun Önal Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 22:51:06 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 22:51:06


Ayşe Hatun Önal Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Ayşe Hatun Önal

Ayşe Hatun Önal (d. 29 Temmuz 1978, Adana), Türk şarkıcı ve eski manken.

 

1999'da Miss Turkey'de Türkiye Güzeli seçilerek mankenliğe başladı. Uzun yıllar mankenlik ve sunuculuk yaptıktan sonra şarkıcılığa başladı.

 

2003'te yayımladığı Sonunda EP'sinde yer alan "Çeksene Elini" şarkısıyla tanındı. 2008'de ilk albümü Sustuysam'ı yayımlayarak çeşitli ödüller elde etti. Albümdeki "Kalbe Ben" şarkısı Billboard Türkçe Top 20'de dokuz numaraya kadar ilerledi. 2014'te "Çak Bir Selam" ve 2015'te "Güm Güm" single'ları Türkiye'de hit olarak listelerde üst sıralara yükseldi. Bu hitler daha sonradan 2017 çıkışlı ikinci stüdyo albümü Selam Dengesiz'de de yer aldı.

 

Şarkılarını elektronik müzik altyapılarını kullanarak hazırlayan Ayşe Hatun Önal, pek çok şarkısının sözlerini kendisi yazıp besteledi.Bugüne kadar çeşitli ödül ve adaylıklar elde etti.

 

 

Hayatı ve kariyeri

Adana'da doğduve Adana Borsa Lisesi'den mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü kazandı.

 

İş hayatına, üniversite yıllarında özel bir şirketin halkla ilişkiler sorumlusu olarak başlangıç yapan Önal, ikinci sınıftan sonra hayallerini gerçekleştirmek arzusuyla eğitimine son verdi.

 

1999 yılında Kanal D'nin düzenlediği Miss Turkey yarışmasında Türkiye birinci güzeli seçildi ve mankenlik hayatına başladı. Uzun süre mankenlik yaptıktan sonra Can Gürzap'tan diksiyon dersleri alarak özel bir kanalda sunuculuk yaptı.

 

2003 yılında Sonunda adlı Universal Müzik etiketi taşıyan EP albümünü yayınladı. Murad Küçük yönetmenliğinde ilk klibini "Çeksene Elini"ye çekti. Şarkı sözleri, elektronik altyapısı ve standartların üstündeki klibiyle bir hayli dikkat çekti.[kime göre? Klibi çektikten kısa bir süre sonra plak şirketinin kapanmasıyla ara verdi. 5 yıllık bir aradan sonra, Nisan 2008'de Sony BMG'den ilk albümü Sustuysam'ı yayınladı. Albümün ilk videosunda yine Murad Küçük'le çalıştı ve ilk tekli "Kalbe Ben" oldu. Şubat 2017'de ikinci stüdyo albümü Selam Dengesiz'i piyasaya sürdü; albüme daha önceden çıkan "Çak Bir Selam" (2014) ve "Güm Güm" (2015) hitlerinin yanı sıra "Şeytan Tüyü" (2016) ve "Sirenler" (2016) single'larını da dahil etti. 2019 yılı Ekim ayında beşinci single çalışması ‘Efsane’yi tüm dijital platformlarda yayınladı.

 

Ayşe Hatun Önal'ın sesi altodur.

 

Diskografi

Ana madde: Ayşe Hatun Önal diskografisi

Sustuysam (2008)

Selam Dengesiz (2017)

Filmografi

Mumya Firarda (2002)


Adı ve Soyadı : Ayşe Hatun Önal
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Ayşe Hatun Önal İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi