Babazula (BaBa ZuLa) Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 22:51:13 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 22:51:13


Babazula (BaBa ZuLa) Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


 

BaBa ZuLa, 1996'da Levent Akman, Murat Ertel ve Emre Onel tarafından kurulmuş olan müzik grubudur. Grup parçalarını; geleneksel Türk müzik aletlerini kullanırken yine Türk halk müziği usullerinden ve elektronik müziğin olanaklarından yararlanarak, kendi melodi, ritim ve sözleri ile yaratmaktadır.

 

Grup müziklerini 'Uzay yolu oryantal müziği' olarak lanse etmektedir. Müzisyenler, konser sırasında rengarenk kostümler giymekte;teatral ve törensel öğelerden yararlanmaktadır. Anadolu fikir ve görüşlerinin başını çeken alevi ve bektaşi inancından da etkilenen grup bu bağlamda evrensel müzik iradesine Anadolu fikrini de katmaktadır.

 

Ertel'e göre BaBa ZuLa, 1996 yılında Derviş Zaim'in yeni tamamladığı Tabutta Rövaşata filmi için grubun öncülü sayılabilecek olan Zen'den yeni müzikler istemesi sonrasında oluştu. Grup BaBa ZuLa ismini bu projeyle birlikte seçti. Film için yaptıkları çalışma sonrasında aynı isim ile devam etmeyi (ismi tutmayı) düşünmeyen grup gelen başarı ve konser talepleri ile birlikte William MacBeath, Ralph Carney gibi isimlerle birlikte çalışmaya başlamış ve grubun konuk sanatçılarla çalışma formülü böylece oluşmuştur.

 

BaBa ZuLa'nın ilk albümü grubun Tabutta Rövaşata için 1996'da kaydettiği özgün müziklerden oluşmaktadır. Aynı adlı albümdeki dört parçada filmde rol alan Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz ve Ayşen Aydemir'in de ses kayıtları bulunmaktadır. 1999 yılında çıkan Üç Oyundan Onyedi Müzik albümünde ise Küçük Prens, Kurbağa Öyküleri ve Mutfak Kazaları adlı tiyatro oyunlarının sahnelemeleri için hazırlanan müzikler bir araya toplandı. Ralph Carney, Brenna MacCrimmon ve Selim Sesler albüme katkı sağlayan konuk sanatçılardan bazılarıdır. Grup 2001 yılında Ahmet Çadırcı'nın yönetmenliğini yaptığı Renkli Türkçenin müziklerini albüm yaptı. Mayıs 2003'te yayımlanan Ruhani Oyun Havaları albümünde Kanadalı halk müziği şarkıcısı ve müzikolog Brenna MacCrimmon yer almış, albümün miksajını Neil Fraser (Mad Professor) yapmıştır.

 

2004 yılında Roskilde Festivali'nde, Fransa'da Printemps de Bourges'de ve Berlin'de Şimdi/Now Festivali'nde konserler verdi. Altın Ayı ödülü alan Fatih Akın'ın yönetmenliğini yaptığı Crossing The Bridge – The Sound of Istanbul'nda grup üyelerinden bazıları rol aldı ve filmde grubun iki parçası kullanıldı. 2005 yılına Duble Oryantal adlı albümleri yayımlandı. Sly & Robbie, Alexander Hacke, Neil Fraser, Özkan Uğur, Mehmet Güreli, Hüsnü Şenlendirici ve Brenna MacCrimmon albümdeki konuk müzisyenlerdir. Grup aynı yıl Temmuz ayında İspanya'da La Mar de Musica'da konser verdi.

 

Yüksel Aksu'nun Dondurmam Gaymak için hazırlanan parçalardan oluşan albüm Nisan 2006'da yayımlandı. 2006 yılında grup Danimarka turnesi yaptı, Vooruit Festivali (Belçika), Arezzo Wave Festivali (İtalya) ve Bimhuis'te (Amsterdam) konser verdi. 2007'de Atina ve Stockholm konserlerini Marsilya'da düzenlenen bir müzik fuarı olan Babel Med ve Tokyo konserleri izledi. Baba Zula Venedik Bienali'nde Türk Pavyonu açılışını yaptı. 15 Eylül 2007'de altıncı albüm Kökler yayımlandı. Grubun konserlerinde yer bulan "İskender", Neşet Ertaş'ın katkısı olan "Sevsem Öldürürler Sevmesem Öldürürler" ve Pir Sultan Abdal'ın sözleriyle bestelenmiş "Âşıkların Sözü Kalır" albümdeki parçalardan bazılarıdır.

 

Müzik tarzı ve etkilenmeler

BaBa ZuLa'nın müziği Zen'e benzemekle birlikte göre daha yalın ve minimaldir. Ertel, Zen'in müziğindeki Batı ve Rock etkisini fazla bulmaya başlamış, grubun ürettiği müziğin Türk halk müziği etkilerine ve belli tanımlamalar (gam vb.) makam ve usulleri takip ederek altında doğaçlamaya daha açık hale gelmesini istemiştir. Bu anlamda BaBa ZuLa'yla grubun Türk müziğinin de barındırdığı şekilde doğaçlamaları daha fazla, geleneksel formlara daha yakın, şarkı odaklı bir anlayışa geçtiği söylenebilir.

 

Grup üyeleri

 

Murat Ertel elektro bağlamasıyla

Murat Ertel – Vokal, elektrik saz, diğer yaylılar, theremin,cura,ses,perkisyon (1996- )

Levent Akman – Vurmalılar, ritim cihazı,kaşıklar,ziller,perkisyon,makineler,gong (1996- )

Periklis Tsoukalas- electric oud vocals synth (2012 - )

Özgür Çakırlar - darbuka,davul,bendir,perkisyon

Eski üyeler

Emre Onel – Darbuka, ses örnekleyici (1996-2003)

Çoşar Kamçı – Darbuka (2003-2012)

Ceren Oykut – Konser sırasında canlı çizim (2004-2010)

Melike Şahin - vokal (2012- 2018)

Diskografi

1996 - Tabutta Rövaşata - Tabutta Rövaşata (yönetmen:Derviş Zaim) film müzikleri (Ada Müzik)

1999 - Üç Oyundan Onyedi Müzik (Doublemoon)

2003 - Ruhani Oyun Havaları (Doublemoon, miks: Neil Fraser)

2005 - Duble Oryantal (Doublemoon, miks: Neil Fraser)

2006 - Dondurmam Gaymak - Dondurmam Gaymak (yönetmen: Yüksel Aksu) film müzikleri (Rh Pozitif)

2007 - Kökler (Doublemoon)

2010 - Gecekondu (Doublemoon)

2014 - 34 Oto Sanayi

2017 - XX

2019 - Derin Derin

2020 - Hayvan Gibi

 


Adı ve Soyadı : Babazula (BaBa ZuLa)
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Babazula (BaBa ZuLa) İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi