Barış Akarsu Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 22:51:20 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 22:51:20


Barış Akarsu Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


 

Barış Akarsu (d. 29 Haziran 1979, Bartın[1] – ö. 4 Temmuz 2007, Bodrum), Türk rock müziği yapan şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu. Çocuk yaştan beri müziğe duyduğu ilgiden dolayı çeşitli enstrümanları çalmayı öğrenmiştir. 2004 yılında profesyonel anlamda müzik yapmak için arkadaşlarının ısrarı üzerine atv'de yayımlanan Akademi Türkiye adlı yarışmaya katılmıştır. Uzun süre yer aldığı yarışmada Haluk Levent ve Deniz Arcak gibi birçok isimle düet yapmıştır. Başarıyla finaline kaldığı yarışmadan birinci olarak ayrılmıştır. Yarışma bittikten sonra ilk albümünün hazırlıklarına başlamıştır. 2004 yılının Temmuz ayında ilk albümünün kayıtları için beş ay kadar sürdürdüğü çalışmaların ardından Islak Islak adını verdiği albümünü 30 Aralık 2004 tarihinde çıkarmıştır.[2] Bu albümden ilk olarak söz ve müziği Cem Karaca'ya ait olan ve albümle aynı adı taşıyan "Islak Islak" adlı şarkıyı yayımlamıştır. Albümden bir hafta sonra bir tanıtım konseri düzenlemiştir ve düzenlediği bu konser büyük ilgi görmüştür.

 

Albümde "Islak Islak" şarkısının yanı sıra, "Mavi", "Kimdir O", "Bir Kasaba Akşamı" ve "Amasra" gibi diğer şarkılar da oldukça beğenilmiş ve bu şarkılara da video klipler çekilmiştir. Yine bu albümde, bir ilahi olan "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" adlı eseri de seslendirmiş ve kliplendirmiştir. 2005 yılında birçok konser vermiştir. Çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. İlk albümünün ardından Türkiye çapında tanınmaya başlamıştır. 2006 yılının başlarında ikinci albümünün hazırlıklarına başlamıştır. Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek adını verdiği albümü, 3 Temmuz 2006 tarihinde yayımlanmıştır.[3] Albümde yer alan "Ben" ve "Yeter Be" adlı şarkıların söz ve müziği Barış Akarsu'ya aittir. "Vurdum En Dibe Kadar" kadar adlı şarkının klibini albümle birlikte yayımlamıştır. Albüm çıktıktan kısa bir süre sonra 2006-2007 yılları arasında Star TV'de yayımlanan Yalancı Yarim adlı dizinin başrolünde Merve Sevi ile birlikte oynamaya başlamıştır. "Yaz Demedim" adlı şarkısının klibini bu dizinin çekimlerinde gerçekleştirmiştir. Ayrıca dizi için birkaç şarkı daha yapmıştır. Barış Akarsu için 2006 ve 2007 yılları oldukça yoğun ve kariyeri için olumlu geçmiştir. 9 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleştirilen 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Rock Sanatçısı Ödülü'nün sahibi olmuştur ve ödülünü Murat Göğebakan'ın elinden almıştır. Dizi çekimleri ve konserler devam ederken 28. yaş günü olan 29 Haziran 2007 Cuma akşamı, saat 22:30 civarında, Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 kilometre mesafede olan Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirmiştir. Beş gün yoğun bakımda kalan Barış Akarsu, 4 Temmuz 2007 tarihinde ölmüştür. Ölümünden altı ay sonra 2008 yılında stüdyoda ve oynadığı dizide seslendirdiği parçalardan oluşan Ayrılık Zamansız Gelir adlı albümü yayımlanmıştır. Albümde ayrıca on bir tane video klibin yer aldığı bir DVD de yer almaktadır.[4]

 

 

Hayatı

Barış Akarsu, 29 Haziran 1979 tarihinde Hatice ve Selahattin Akarsu'nun oğulları olarak Amasra, Bartın'da dünyaya geldi. Okul hayatına Fatih Sultan Mehmet İlkokulu'nda başladı ve ardından ortaokul öğrenimini bitirdi. Ortaokuldan sonra Amasra Lisesi'ne gitti ve burada lise öğrenimini de tamamladı. Küçük yaşlarda iken şehre gelen müzisyenleri seyrederek onlardan ilham aldı ve daha sonrasında mızıka, flüt, klavye ve gitar gibi enstrümanlar çalmaya başladı. Çocukluk yıllarında müziğin yanı sıra spora da ilgi duymaktaydı. Dört yıl boyunca basketbol oynadı ve ardından karate ile ilgilendi. Bir süre bu sporlara devam ettikten sonra lise yıllarında Amasra Yelken Kulübü'nde profesyonel olarak yelkencilik yaptı. Liseyi bitirmesinin ardından müzisyenliğin yanında animatörlük de yaparak Antalya'da yaşamaya başladı. Sonrasında Karadeniz Ereğli'ye yerleşti ve buradaki barlarda müzisyen olarak çaldı. Diğer yandan yerel radyo ve televizyon kanalları için programlar hazırlamaya başladı. Bir süre de Ankara'da barmenlik ve garsonluk gibi bazı işler yaptı. Arkadaşlarının ısrarı üzerine 2004 yılında atv'deki Akademi Türkiye adlı yarışmaya katıldı. Yarışmada seyirciler tarafından yoğun ilgi ve sevgiyle karşılandı. Rock ve Anadolu rock tarzında şarkılar seslendirdi. Seslendirdiği şarkılar oldukça beğenildi. Yarışmada gördüğü ilgiyle finale kadar gelerek birinci oldu.

 

Kariyeri

2004-2005: Akademi Türkiye ve Islak Islak

Barış Akarsu, lise yıllarında 1970'ler ve 1980'li yılların rock, hard rock ve heavy metal grupları ve sanatçılarından etkilendi. 2000'li yılların başında çeşitli barlarda ve mekanlarda müzisyen olarak çalmaya başladı. Ardından başka yerlerde başka işler de yaptıktan sonra arkadaşlarının ısrarı üzerine atv'deki Akademi Türkiye adlı müzik yarışmasına katıldı. 1 Mart 2004 tarihinde başlayan yarışmanın sunuculuğunu Öykü Serter üstlenmişti. Meral Okay, Pelin Akat, Pieter Snapper, Yüksel Aytuğ, Reha Muhtar ve Cem Ceminay gibi isimler de bu yarışmanın jüri üyeliğini yapmaktaydı. Yarışmanın büyük ödülü bir albüm ve uluslararası başka bir yarışmaya katılmaktı. Yarışmada yarışmacılar, üç ay boyunca kaldıkları odalarda canlı performanslar sergileyerek haftanın sahnesine hazırlanırlar ve sahne performanslarına göre elemeye girerlerdi. Barış Akarsu bu yarışmada, Haluk Levent ve Deniz Arcak gibi birçok isimle düet yaptı. İzleyici tarafından oldukça sevildi ve büyük bir ilgiyle karşılandı. Haftalarca kaldığı yarışmada birinci oldu ancak yarışma finalinin iptalinden dolayı büyük ödülden yararlanamadı. Yine de bir şekilde işler istediği gibi gitti ve hep hayalini kurduğu albümü için çalışmalara başladı. Dört buçuk ay kadar süren çalışmalarının ardından, Islak Islak adını verdiği ilk albümünü 30 Aralık 2004 tarihinde Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sundu. Albümün adını taşıyan ve bir Cem Karaca şarkısı olan "Islak Islak" adlı şarkıya klip çekti ve albüm yayımlandığı gün bu video klip de yayımlandı. Albümde toplam on şarkı bulunuyordu ve albümün yapımcılığı Serdar Öztop tarafından üstlenilmişti.

 

Albüm yayımlandıktan bir hafta sonra Barış Akarsu, Beyoğlu'nda yer alan Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde bir tanıtım konseri gerçekleştirdi. Bu konsere yoğun bir ilgi vardı.[5] 2005 yılında konser görüntülerinden oluşan bir video ile "Mavi" adlı şarkısının klibini yayımladı. 2005 yılında 27-28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Barışarock adlı iki günlük bir festivalin 28 Ağustos‘tali bölümünde sahne aldı. Sahnede albümünde bulunan şarkıları seslendirdi.[6] Albümde üçüncü klibini "Kimdir O" adlı şarkısına çekti. Şarkının sözleri ve video klibi o dönemde büyük yankı uyandırdı. Albümde yer alan "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" adını taşıyan ve bir ilahi olan esere, konser görüntülerinden oluşan bir video klip hazırladı. Ardından "Amasra" adındaki slow şarkısına yine konser görüntülerinden oluşan bir video klip yayımladı. Bu arada birçok televizyon ve radyo programına katılan Barış Akarsu, yoğun olarak konser vermeye devam etti. İlk albümünde bulunan altıncı ve son klibini "Bir Kasaba Akşamı" adlı şarkısına çekti. Rock ve Anadolu rock tarzında olan bu albüm oldukça beğenildi ve bu albümü sayesinde Türkiye çapında daha çok tanınmaya başladı. 8 Nisan 2006 tarihinde İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından 2005 yılının en iyilerinin seçildiği ödül töreninde Cem Karaca Özel Ödülünü kazandı.[7] Albümünün başarısının ardından ikinci albümü için çalışmalara başladı.

 

2006-2008: Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek, Yalancı Yarim ve Ayrılık Zamansız Gelir

Barış Akarsu, ilk albümünün yarattığı etkiden sonra büyük bir hayran kitlesi elde etti. 2006 yılının şubat ayında başladığı ikinci albümünün kayıtları yaklaşık dört ay kadar sürdü ve haziran ayında albüm tamamlandı. 3 Temmuz 2006 tarihinde çıkardığı ikinci albümüne Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek adını verdi. Albümden ilk olarak "Vurdum En Dibe Kadar" adlı şarkısını video klip olarak yayımladı ve şarkı çok beğenildi. Bu albümde toplam on iki şarkı bulunuyordu. "Ben" ve "Yeter Be" adlı şarkıların söz ve müziği ise Barış Akarsu'ya aitti. Fuat Saka'nın 1997 yılında yayımladığı Lazutlar adlı albümde yer alan "Rapatma (Vira Vira)" adlı şarkıyı albümünde seslendirdi. Albüm çıktıktan kısa bir süre sonra Star TV'de yayımlanan ve Şengül Halat Atak'ın yönettiği Yalancı Yarim adlı dizide, Merve Sevi ile birlikte başrolde oynamaya başladı. Tarık Tekelioğlu adlı bir karakteri canlandırdığı dizide Barış Akarsu, seslendirme sanatçısı Umut Tabak tarafından seslendirildi.[8] Albümün en çok ses getiren parçalarından biri de "Yalancı Yarim (Gözlerin)" adlı slow parça oldu. Albümünde yer alan şarkıları oynadığı dizide de seslendirdi.

 

Albümden sonra Ceyhun Yılmaz Show, Televizyon Makinesi ve Gençlik Her Zaman gibi birçok televizyon programına katıldı. Aynı dönemde oynadığı dizinin reytingleri oldukça iyi gitmekteydi, konserleri de son derece yoğundu. 9 Mayıs 2007 Çarşamba günü, İstanbul Gösteri Merkezi'nde, Kral TV tarafından düzenlenen 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreni'nde En İyi Rock Sanatçısı Ödülü'nün sahibi oldu. Ödülünü yine bir rock sanatçısı olan Murat Göğebakan'ın elinden aldı ve Murat Göğebakan, ödülü kimin aldığını söylemeden önce yaptığı konuşmada, ''Savaşsız bir dünyada tertemiz akan bir su gibi Barış Akarsu'' diyerek ona ödülünü taktim etti.[9] 2007 yılında konserlerine hız kesmeden devam etti ve kariyerinin en parlak dönemlerinden birini yaşadı. Oynadığı dizinin sezon finali çekimleri bittikten sonra tatil yapmaya gitti. 28. yaş günü olan 29 Haziran 2007 Cuma akşamı, saat 22:30 civarında, Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 kilometre mesafede olan Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirdi. Otomobilde bulunan Zeynep Koçak (24) ve Nalan Kahraman (37) olay yerinde öldü. Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş olarak getirildi ve acil serviste kalbi yeniden çalıştırıldı.[10] Barış Akarsu'nun kaldırıldığı hastaneye binlerce kişi bir anda büyük umutlarla akın etti, fakat yoğun bakımda olduğu için hayati tehlikesi sürüyordu. Nitekim beş gün yoğun bakımda kalmasının ardından, 4 Temmuz 2007 günü öldü. Hayatını kaybetmesiyle birlikte müzik camiası büyük bir şoka uğradı ve genç yaşta ölen Barış Akarsu'nun cenaze törenine de binlerce kişi katıldı. Barış Akarsu'nun ölümünün ardından oynadığı dizinin yeni sezonunun çekilmemesi kararı alınarak dizi yayından kaldırıldı. Ölümünden beş ay sonra, daha önce kayıt aldığı ve oynadığı dizide seslendirdiği şarkılardan oluşan, düzenleme bir albüm yapıldı. Ayrılık Zamansız Gelir adı verilen bu albümde on iki şarkı yer aldı. Albümde yer alan "Resimdeki Gözyaşları", "Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş" ve "Sevdim Seni Bir Kere" gibi cover şarkılar çok beğenildi. Leman Sam'ın 1992 yılında çıkardığı Ayak Sesleri adlı albümünde bulunan "Rüzgar" adlı şarkı, Barış Akarsu'nun bu albümünde de yer aldı ve albümden sadece bu parça kliplendirildi. 2008 yılının en çok dinlenen albümlerinden biri oldu. Ayrıca albümde Barış Akarsu'nun canlı performanslarının ve kliplerinin yer aldığı bir DVD de vardı.

 

Ölümü

 

Amasra'da anısına dikilen heykeli

Barış Akarsu, 28. yaş günü olan 29 Haziran 2007 Cuma akşamı, saat 22:30 civarında, Muğla'nın Bodrum ilçesine 5 km mesafedeki Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirdi. Otomobilde bulunan Zeynep Koçak (24) ve Nalan Kahraman (37) olay yerinde öldü. Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş olarak getirildi ve acil serviste kalbi yeniden çalıştırıldı.[11] Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırılan Barış Akarsu, beş günlük yoğun bakımın ardından 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü, saat 20:10 sularında öldü. Ancak ölümü 23:10'da açıklandı. Özel Bodrum Hastanesi önünde yoğun bakımda kaldığı sürece sevenleri nöbet tuttu ve iyileşeceğini umut etti. 20:10 sularında kalbi durduktan sonra tekrar çalıştırılmaya çalışıldığı söylendi. Vefatının ardından Yalancı Yarim dizisi ve yeni hazırladığı albüm yarım kaldı. 2008 yılının Ocak ayında dizide söylediği şarkılardan oluşan bir derlemenin içinde olduğu ve 28 yıllık hayatından kesitlerin paylaşıldığı bir belgesel DVD çıkarıldı. Genç yaşta hayata veda eden Akarsu, Amasra'da toprağa verildi.[12] Öldüğünde 1,81 boyu, 79 kilosu vardı.

 

Tankut Öktem merhum sanatçının anısına heykelini yapmaya başladı. 3 metre olacak olan bu heykeli Öktem'in vefat etmesinden dolayı yardımcıları tamamladı. Bu heykel, sanatçının ölüm yıldönümü olan 4 Temmuz 2008'de, Birinci Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali'nde Amasra'ya dikildi. Ölümünün birinci yılında kaza yaptığı kavşağın adının, "Barış Kavşağı" olarak değiştirilmesine karar verildi ve ölüm kavşağı olarak nitelendirilen noktada var olan kusurun giderilmesi için 2009 yılının Aralık ayında çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar 2012 yılında tamamlandı ve kavşak yeniden kullanıma açıldı.

 

Diskografi

Ana madde: Barış Akarsu Diskografisi

Islak Islak (2004)

Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek (2006)

Ayrılık Zamansız Gelir (2008)

Ödülleri

2004: Akademi Türkiye Yarışması Birinciliği

2005: Olay FM 2005’in En İyileri - En iyi Çıkış Yapan Rock Sanatçısı

2005: Future Dergisi'nin Okullarda Yaptığı Anket - 2005 Yılının En Sevilen Rock Sanatçısı

2006: Turuncu Medya Grup Organizasyon Altın Nota Müzik Ödülleri - En İyi Pop-Rock Sanatçısı

2006: İstanbul Üniversitesi Bilişim Ödülleri - Cem Karaca Özel Ödülü

2006: USDER (Uluslararası Sağlık, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Derneği) Yılın En İyileri Anketi - Rock Müzik Dalı Birinciliği

2006: Expo Kanal - Cem Karaca Özel Ödülü

2007: 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri - En İyi Rock Müzik Dalı Birinciliği

2008: FERSA 2007/2008 - En İyi Müzisyen

 

Adı ve Soyadı : Barış Akarsu
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Barış Akarsu İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi