Can Atilla Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 23:06:45 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 23:06:45


Can Atilla Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Can Atilla, 1969, Ankara dogumlu Türk besteci, müzisyen.

 

Türkiye'de New Age müziğin uluslararası platformda temsilcisidir. Keman, piyano gibi Batı müziği çalgılarını saz, tef ya da ney gibi doğu müziği çalgıları ile beraber kullanarak eserler verir. Senfonik eserlerin yanı sıra Devlet Tiyatroları'nda sahnelenen pek çok oyunun müziğini ve pek çok dizi müziği yazmıştır. Evli ve yaşamını Ankara'da sürdürmektedir.

 

Yaşamı

Ankara'da, mühendis ve diplomat bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. Nuri Çeken ve Ergün Özyücel'in öğrencisi oldu. Bir süre, babasının görevi nedeniyle bulunduğu Moskova'da konservatuvara devam ederek keman ve piyano alanında özel eğitim aldı. 1988'den itibaren iki yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası(CSO)'nda keman çaldı. 1990 yılında konservatuvarın Keman Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra profesyonel beste çalışmaları yapmaya başladı;çok sayıda film, belgesel, dizi, tiyatro oyunu için müzik besteledi.

1992'de çıkardığı ilk albümü "Bilinçaltı"'ile fazla ilgi görmeyen sanatçı, bir İngiliz yetenek avcısı tarafından keşfedilmesi üzerine yurtdışında hızla tanındı. 1994'te "Waves of Wheels" adlı ikinci albümü Türkiye, İngiltere'de ve Hollanda'da yayımladıktan sonra doksanlı yıllar boyunca art arda albüm çıkarmayı sürdürdü ve besteleriyle pek çok ödül aldı. 1996 yılında Ankara'da "POeM" adını verdiği müzik yapım stüdyosunu kurdu. Bazı sanat dergilerinde "Visual music" (görsel müzik) başlığı altında yazıları yayımlandı.

Anton Bruckner’in 100. ölüm yıldönümü anısına bestelediği “St.Florian Senfonisi” nin dünya prömiyeri 2002 yılında CSO tarafından yapıldı. Sabiha Gökçen anısına bestelediği "Senfonik Süit"’i 2005 Mart ayında kendi yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi orkestra ve korosu tarafından seslendirildi.

2005 yılından itibaren Osmanlı Üçlemesini oluşturan "Cariyeler ve Geceler" (2005), "1453 - Sultanlar Aşkına" (2006) ve "Aşk-ı Hürrem" adlı albümleri yayınlandı. Aşk-ı Hürrem bir kliple sunulunca 2008'de Kral Tv'nin Yılın En Başarılı Klibi Ödülü'nü kazandı.

2008 yılında "Mevlana 800. Yıl Oratoryosu"nun ve "Çağrı Balesi"nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

13 Mayıs 2008 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı tarafından İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkü'nde verilen yemek sırasında özel bir konser veren sanatçı klasik müzik alanında tek Türkçe yayın organı olan Andante dergisine "Tek Kişilik Orkestra" başlığıyla kapak olmuştur.

2009'da yönetmen Kemal Başar'ın Can Atilla'nın Osmanlı üçlemesinden seçtiği parçalar eşliğinde konseptini oluşturduğu ve yönettiği 'Aşk-ı Hürrem' (Loving Hurrem) adlı dans tiyatrosu formundaki eser, Polonya'daki Teatr Modjeska'nın yapımı olarak Legnica kentindeki Yahudi Tiyatrosu'nun yıkıntılarında sahnelendi.

Kendisinden TBMM'nin 2010 yılında gerçekleştirilecek 90. yıl kuruluş etkinlikleri resmî müziğini bestelemesi istenen sanatçı, 2 ay süren bir çalışma ile "Diriliş" adlı senfonik eseri yarattı. Eser, 300 kişilik bir orkestra tarafından Mayıs 2009'da seslendirildi. Sanatçı, Kurtuluş mücadelesinin başlangıcından TBMM'nin açılışına kadar olan süreci anlatan eserin solo keman bölümünü özellikle Suna Kan için besteledi.

 

Ödülleri

Avni Dilligil Tiyatro Ödülü, 1998

Sanat Kurumu, "Yılın Sanatçısı Ödülü", 2002, Ghetto

  1. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü, 2004, Gayriresmî Hürrem
Tiyatro Tiyatro, Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü, 2004, Gayriresmî Hürrem

"Schwingungen Elections" Yılın Sanatçısı İkincilik Ödülü, 2004

Lions Yılın en iyi sahne müziği ödülü, 2007

Kral Tv "Yılın en başarılı Klibi " ödülü, 2008

 

Albümleri

Altın Çağ

Aşk-ı Hürrem

1453 – Sultanlar Aşkına

Cariyeler ve Geceler

Concorde (Hollanda)

OMNI (Hollanda)

Live (Konser Albümü–Hollanda)

Efsaneler

Kuvayi Milliye Destanı (Sahne Müziği)

Albatros (Film Müziği)

Atatürk (Film Müziği-Promo/Limited Edition)

Ave (Hollanda)

Waves of Wheels (Türkiye-İngiltere-Hollanda)

Bilinçaltı

Mevlana'dan Çağrı

Hi-Story

 

Oyun, dizi, sinema ve belgesel film müzikleri

Ferhunde Hanımlar

Bizim Evin Halleri

Şaşıfelek Çıkmazı

Üçkağıtçı

Vasiyet

Sır Çocukları

Bir Erkeğin Anatomisi

Kuruluş - Osmancık

Tanrıların Tahtı Nemrut

Bam Teli

Kuvayı Milliye Destanı

Gayriresmî Hürrem

Süleyman ve Öbürsüler

Yer Demir Gök Bakır

Aklı Havada

Çanakkale 1915


Adı ve Soyadı : Can Atilla
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Can Atilla İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi