Ciwan Haco Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 23:11:36 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 23:11:36


Ciwan Haco Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Ciwan Haco 1957; Kamışlı, Suriye doğumlu, Kürt şarkıcıdır.

Suriye hükûmetinin verdiği toprakları geri almasından sonra, aile göçe zorlanır, aile fertleri dünyanın her yerine dağılır. Aileden yazar, şair, ressam, müzisyen ve akademisyen gibi mesleklere sahip kişiler çıkar. Ciwan Haco da, bu aileden çıkmış sanatçılardan biridir.

1980'li yıllarda korsan kasetleri kaçak yollardan Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye girdiğinde, Haco'nun müzik serüveni çoktan başlamıştı. Almanya'da Bochum Üniversitesi'nde müzik eğitimi görüyordu. Kendine has bir tarzı vardı; Kürt müziğinde o zamana kadar alışık olmayan bir "ses" olarak girdi. Pop, rock ve etno-caz türünü, bir daha çıkmazcasına Kürt müziğine sokarken, kocaman bir coğrafyada çok büyük bir hayran kitlesini yaratıyordu. Arkasından gelecek bir sürü müzisyene örnek oluyor ve Avrupa'nın önemli caz kulüplerinde sahneye çıkıyor, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserleri hıncahınç doluyordu. 1991 yılında çıkardığı Sî û Sê Gûle albümünde geleneksel Kürt müziği ile blues formunu ilk defa buluşturdu.

Üstad Mihemed Şêxo (1948 - 1989)'dan etkilenerek kendi başına saz çalmayı öğrenmiştir. Liseden mezun olduktan sonra Almanya'ya geçerek Bochum'da bulunan Ruhr Üniversitesinde üç yıl öğrenim görmüştür. Şimdi İsveç'te ikamet etmektedir.

 

Müzik yaşamı

İlk albümleri Emina ve Peşmerge'de geleneksel kürt müziği türkülerini seslendiren Haco, daha sonra caz-rock tarzında unutulmaz eserler bırakmıştır. Kürt müziğine çalıştığı dünyaca ünlü gruplarla birlikte üst düzey müzik kalitesi ve yeni bir ufuk getirmiştir. Son iki albümünde daha çok pop ağırlıklı parçalara yönelen Haco ününü de daha çok bu kasetleriyle kazanmıştır. 2003'te Batman’da verdiği konsere 100 ila 300 bin seyirci katılmıştır.


Adı ve Soyadı : Ciwan Haco
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Ciwan Haco İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi