Deja-Vu Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 23:12:35 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 23:12:35


Deja-Vu Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Deja-Vu, 1999'da Ankara'da kurulmuş Ankaralı rock grubudur. Grubun kurucu üyesi Cenk Sönmez'in açıklamasına göre grup 2021'de resmî olarak dağılmıştır.

Cenk Sönmez Eylül 2022'de yaptığı açıklamada eski kadroyla tekrar müziğe döndüklerini, yeni albüm ve konser serisi planları arasında olduğunu söyledi. Grubun güncel kadrosunda vokallerde Cenk Sönmez, elektro gitarda Oğuzhan Gençtürk, bas gitarda Metecan Mete, bateride Barış Durmuş, bağlamada Barış Durmaz bulunmaktadır.

Cenk Sönmez'e göre grup 1999-2003 arasında 10-15 arasında üye değiştirdi. Bunun nedeni Cenk Sönmez'in metal müzik üzerine doğu sentezi uyarlamak istemesidir. Darbuka, keman ve DJ sanatçısına kadar üye değişimi yaşandı grupta.

1999 yılında grubun kurucu kadrosunda şu üyeler bulundu; Kerem İşeri (vokal), Cenk Sönmez (elektro gitar), Mansur Asrar (bas gitar), Ahmet Türk(bateri). Bu kadro 2000 Mart ayına kadar ağırlıklı olarak cover ve kendi beste çalışmalarına başladı. Ürettikleri ilk besteye Hope adını verdiler.

2000'lerin ortalarından grup oryantal bir ses yakalamak için darbukada Kerem Öktem, bağlamada Kıvanç Şenol gruba katıldı. Bu kadroyla ilk konserlerini 2000 Kasım ayında verdiler.

Deja-Vu ilk büyük ve önemli konserini 2001 Mart ayında Kurban'a ön grup olarak Ankara- Saklıkent'te verdiler. Bu konser grubun en büyük deneyimi oldu.

Konserden kısa süre sonra vokal Kerem İşeri kendi özel nedenleriyle gruptan ayrıldı. 2001 yaz ayında grup bir seri üye değişimine gitti. Baterist Ahmet Türk gruptan ayrılıp yerine Güntaç Özdemir geldi. Bas gitarist Mansur Asrar 2000 yılında bir trafik kazası geçirmişti. Bu kazadan sonra grupta düzenli bas gitar çalamıyordu. Mansur Asrar gruptaki bas gitaristlik görevini bırakıp grubun vokalliğini üstlendi. Bas gitara ise PNF grubunun vokali Erce Tümerk geldi.

Bu yenilenen ilk kadroyla grup ilk konserini 2002 Ocak ayında verdi. Konserde izleyicilerden olumlu tepki geldi. Grup olumlu tepki üzerine kendi bestelerine ve albüm hazırlığına başladı. Ancak grupta tekrar üye problemi başladı. Gitarist Cenk Sönmez sağlık problemleri nedeniyle elektro gitar çalmakta zorlanıyordu. Bağlamacı Şenol Kıvanç ise askerlik nedeniyle gruptan ayrıldı. 2002 yaz ayına kadar grup üyelerinin çoğu gruptan ayrıldı.

Sağlık durumu iyileşen gitarist Cenk Sönmez ve vokal Mansur Asrar 2002 yazında grubu tekrar toparlamak istedi. Ancak grup üyerlinin çoğu iş ve eğitim nedeniyle gruba katılmadı. Bu yıllarda grubun bas gitaristliğine Tolga Nemutlu, bateriye ise Barış Bilgen geldi. Vokal Mansur Asrar'ın önerisiyle Görkem Karabudak gruba kemancı olarak katıldı. Görkem Karabudak kısa süreliğine grupta keman çaldıktan sonra Deja-Vu'dan ayrılıp 2002 yılında Çilekeş grubunu kurdu.

Bu kadro 3 ayda stüdyoda 26 cover parça ve 12 yeni parça üretti.

2002'de 3 konser verdiler, seyircilerden olumlu tepki aldılar. 2002'de 4 parçadan oluşan bir demo albüm kaydettiler. Albümden "Are You Ready?" parçasına klip çektiler. Albüm bir haftada 100 adet sattı.

2003'te Bilkent MayFest, Armada 1. Gençlik Festivali, Saklıkent Corefest'e katılıp konser verdiler. 2003 Ağustos'ta bağlamacı Kıvanç Şenol askerden döndükten sonra gruba tekrar katıldı. 2003 Eylül'de vokal Mansur Asrar özel nedenlerden ötürü gruptan ayrıldı. Grubun elektro gitaristi Cenk Sönmez elektro gitaristliği bırakıp grubun vokalliğini üstlendi. Gruba yeni elektro gitarist olarak Barış Orhan katıldı.

 

Diskografi

Stüdyo albümleri

Kendin Coş - 2005

Sinir Ötesi Operasyon - 2010

Dünya Varmış – 2015

 

Tekliler

MNYK (Single) – 2018

 

Demo albümleri

İsimsiz Demo - 2000

Nothing

Star

İsimsiz Demo - 2002

Are You Ready?

Yeter Artık

Hey Sexy Lady

Star

 


Adı ve Soyadı : Deja-Vu
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Deja-Vu İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi