Dua Lipa Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 14-04-2024 23:13:48 - Güncellenme Tarihi : 14-04-2024 23:13:48


Dua Lipa Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Dua Lipa, 3 Grammy Ödülü sahibi, İngiliz ve Arnavut şarkıcı ve şarkı yazarıdır. Kariyerine modellik yaparak başlasa da 2015'te Warner Music Group ile anlaşma imzalayarak şarkıcılığa atıldı ve 2017'de kendi adını taşıyan çıkış albümünü piyasaya sürdü. UK Albums Chart'ta üç numaraya kadar yükselen albümden "Be the One", "IDGAF" ve "New Rules" dâhil yedi single çıktı. "New Rules", Birleşik Krallık'ta zirveye yerleşirken ABD'de 6 numaraya kadar ilerledi. 2018'de Lipa, BRIT Ödülleri'nde Britanyalı Kadın Solo Sanatçı ve Britanyalı En İyi Çıkış ödüllerini kazandı.

Nisan 2018'de Calvin Harris ile birlikte çıkardığı "One Kiss" şarkısı da İngiltere'de bir numaraya yükseldi ve ülkede o yıl en uzun süre bir numarada kalan kadın sanatçı oldu. Şarkı ayrıca 2019'da Yılın Şarkısı BRIT Ödülü elde etti. Aynı yıl Lipa, En İyi Yeni Sanatçı kategorisinde Grammy Ödülü kazanırken Silk City ile düeti "Electricity" ise En İyi Dans Kaydı kategorisinde Grammy kazandı. İlk albümünden çıkan şarkıların listelerde üst sıralara çıkmasıyla albüm Spotify'da en çok dinlenen albümler arasına girdi ve çeşitli ülkelerde platin sertifika kazandı. Şarkıcı, Mart 2020'de çıkan Future Nostalgia albümünden şimdiye dek "Don't Start Now", "Physical" ve "Break My Heart" single'larını yayımladı.

2015 yılında Lipa ilk albümü için Warner Bros. Records ile çalışmaya başladı. Ağustos 2015'te ilk single'ı olan "New Love"ı yayımladı. Lucy Taylor tarafından yazılan ikinci single'ı "Be the One"ı Ekim 2015'te çıkardı. Lipa, müzik tarzını "Dark Pop" olarak tanımladı.

Kendi isminin başlık olarak kullanıldığı debut stüdyo albümü 2 Haziran 2017'de yayımlanmıştır. Albümün 3 farklı versiyonu vardır: DUA LIPA, DUA LIPA (Deluxe) ve DUA LIPA (Complete Edition).

Sanatçının ikinci stüdyo albümü "Future Nostalgia" sızdırıldığı için planlanan tarih yerine 27 Mart'ta yayımlanmıştır. "Future Nostalgia" albümünün remiks versiyonu 28 Ağustos'ta yayımlanmıştır. Albüm, 2020'de Spotify'da en çok dinlenen kadın albümü oldu.

 

Diskografi

Stüdyo albümleri

Dua Lipa

Future Nostalgia

 

EP'leri

The Only EP

 

Single'lar

Ana sanatçı olarak

"New Love"s

"Be the One"

"Last Dance"

"Hotter than Hell"

"Blow Your Mind (Mwah)"

"Scared to Be Lonely" (Martin Garrix ile)

"Lost in Your Light" (Miguel ile)

 

Konuk sanatçı olarak

"No Lie"

(Sean Paul ve Dua Lipa)

 

Tanıtım single'ları

"Room for 2"

"Thinkin' Bout You"

 

Konuk olduğu diğer albümler

"My Love"

 

Turneler

2016 UK (2016)

US and Europe Tour (2017)

The Self-Titled Tour (2017-2018)

Future Nostalgia Tour (2021)


Adı ve Soyadı : Dua Lipa
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Dua Lipa İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi