Grup Yorum Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 01:03:38 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 01:03:38


Grup Yorum Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


12 Eylül döneminde hüküm süren yönetimine karşıt bir çizgide olmasıyla ismini duyuran ve müziğini geniş kitlelere dinleten “Kar Makinesi” , dört üniversite öğrencisinin bir araya gelerek Aziz Nesin‘e ait bir tiyatro oyununun müziğini üretmek için 1985 yılında kuruldu.

 

Protest müziğin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden biri olarak görülen Grup Yorum’un tarz yelpazesinde olduğu gözlemlenen diğer türler arasında özgün müzik ve Anadolu Rock da sayılıyor.

 

Grup, benimsediği protest anlayışın beraberinde pek çok politik olayın göbeğinde yer aldı ve çeşitli suçlamalarla, gözaltı ile tutuklama olaylarında haberlere konu oldu. Yalnızca 1985-2013 arasındaki 28 yılda grup üyeleri hakkında 400’den fazla davanın açıldığı biliniyor.

 

1987’den sonra 26 yılda 21 albüm çıkaran grup üyeleri yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konserde yer aldı. Konserlerin yanı sıra bazı toplumsal eylemlerde de boy gösteren Grup Yorum üyeleri, çeşitli grevlerde hatta üniversitelerdeki bazı olaylarda rol aldı.

 

Grup, iktidarlar değişse dahi, çizgilerini muhafaza etmesiyle uzun yıllardır ününü koruyor. Ancak eleştiri oklarının da hedefinde olan grup ve grubun üyeleri terör örgütü DHKP-C ile organik bağ taşıdığı iddiası nedeniyle adli süreçlerin değişmez aktörleri oldu.

 

Grubun 1996 yılında piyasaya sürdüğü “Geliyoruz” isimli albümde yer alan “Sibel Yalçın Destanı” isimli parça, bu iddialara kanıt olarak sunuluyor. Şarkıya ismini veren Sibel Yalçın, albümün çıkmasından yaklaşık bir yıl önce polisle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirilmişti.

 

Eyüp Beyaz adlı DHKP-C terör örgütü mensubu, 2005 yılında Adalet Bakanlığına intihar saldırısı düzenlemek isterken öldürülmüştü. Beyaz, “Yıldızlar Kuşandık” şarkısını yazan isim olarak biliniyor. 1998 yılında çıkarılan “Boran Fırtınası” albümünde yer alan şarkı isimlerinde, “F Tipi” tartışmalarında ölüm orucu tutan DHKP-C mensuplarının adları geçiyor. Bu durum yine örgüt ile grup arasında ilişki kurulmasına sebep oluyor. DHKP-C mensubu terörist İbrahim Çuhadar ise 2012 yılında Sultangazi’deki polis noktasına intihar saldırısı düzenlemişti. Ölen teröristin cenazesinin alınması sırasında Grup Yorum üyelerinden bazılarının orada bulunması yine terör örgütü ile grup arasındaki ilişkiye kanıt olarak gösteriliyor.

 

Sevda kuşanıp yollara düşenlerin de ezgilerde kaybolmasını sağlayabilecek üretimlerde bulunan grup, Türkiye tarihinin en kalabalık ve ses getiren konserlerini vermesiyle de biliniyor.

 

Bakırköy Halk Pazarı 15 Nisan 2014’de yüz binlerce müziksevere ev sahipliği yaptı. Grup Yorum’un sahnede yüreklere seslendiği tarihi konserin adı “4. Bağımsız Türkiye” olarak belirlenmişti.


Adı ve Soyadı : Grup Yorum
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Grup Yorum İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi