Güler Duman Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 01:03:51 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 01:03:51


Güler Duman Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Güler Duman, 30 Haziran 1967 yılında dünyaya gelmiştir. 1980'li yılların başından itibaren sık sık çıkardığı albümlerle Türk halk müziği'nin efsane sanatçıları arasına girdi. Aslen Erzurum'lu olan Güler Duman, 1980 yılında on üç yaşında Dost Garip adlı ilk albümünü çıkardı. İki yıl sonra O Leyli Leyli adlı ikinci albümünü çıkardı. 1984 yılında Seher Yeli albümünü çıkardı. Profesyonel albümlerini çıkarırken bir yandan da öğrenim hayatını devam ettiriyordu. Daha sonra Ağla Kızılırmak (1985) ve Mevlayı Seversen adlı albümlerini piyasaya sürdü. 1986 yılında, İstanbul Üniversitesi , Diş hekimliği fakültesini kazanmıştır. Fakat müzik sevdası yüzünden kazandığı bölüme gitmemiştir. Aynı yıl Halaylarla adlı altıncı solo albümünü çıkardı. Bir yıl sonra Misafir Geldim adlı yedinci albümünü yayınladı ve aynı yıl Sevgi Kaya, Necla Yener ve Gülizar Akkuş'unda yer aldığı Dört Dilden Dört Telden I adlı bir düet Türk halk müziği albümünde yer aldı.

 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nı kazanarak bu bölüme girdi. 1988 yılında "Kulluk Benim Olsun Sultanlık Senin" adlı albümünü yayınladı ve aynı yıl "Ya Dost" adlı bir albüm daha çıkardı. Bu albümleri yayınladığı dönemlerde televizyon programlarına çıkmaya başladı. Bu albüm ayrıca 1980'li yıllarda çıkardığı son albümdür. 1990 yılında, Zafer Gündoğdu ile birlikte "Sazımızla Sözümüzle 1" adlı albümü çıkarmıştır. Aynı yıl "Buldular Beni" adlı yedinci solo albümünü çıkardı. Ardından Gül Yüzlü Sevdiğim (1991) ve Duygu Pınarı (Vezrana) (1992) albümlerini çıkardı. 1990'lı yılların başına kadar çıkardığı albümlerle ülke çapında büyük ses getirdi. 1994 yılında "Güler Duman '94" albümünü çıkardı. Albümde yer alan "Türkülerle Gömün Beni" adlı parçası büyük çıkış yaptı. Yılın en iyi şarkıları arasına girdi ve albüm satışlarını büyük derecede olumlu etkiledi. Bu büyük başarısının ardında, 1995 yılında "Bu Devran" albümünü çıkardı. Albümün etkisini sürdürdüğü yıllarda, Albüm başarısından dolayı 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde "Türk Halk Müziği En İyi Bayan" ödülünü aldı.

 1997 yılında "Öl Deseydin Ölmez miydim?" adlı albümünü çıkardı. Albümdeki parçalar büyük ses getirdi özellikle, "Açma Zülüflerin", "Tutam Yar Elinden", "Başımda Bir Sevdam Döner" ve aynı adı taşıyan "Öl Deseydin Ölmez Miydim?" gibi parçalar hit oldu. 1998 yılında iki derleme albüm çıkardı, bunlardan ilki Ozanlar Diyari adlı albümdü ve ikinci derleme albüm ise Haziran ayında çıktı ve albümün adı Nostalji 1 idi. Albümde eski albümlerinde bulunan ve klasikleşmiş olan eserler yer aldı. Bu albüm, Güler Duman'ın 1990'lı yıllarda çıkardığı son albümdür. 2002 yılında "Yolcuyum Bu Dağlarda" albümünü sevenleriyle buluşturdu. Ardından aynı yıl,"Türkü Dostlarına" adlı bir derleme albüm çıkardı. Bu albümle birlikte solo albüm kariyerine kısa bir ara verdi. 1990 yılında Zafer Gündoğdu ile birlikte ilkini çıkardığı "Sazımızla Sözümüzle" adlı albüm serisinin, 2004 yılında Musa Eroğlu ile birlikte albümün devamı olan "Sazımızla Sözümüzle 2" albümünü çıkardı. Aynı yıl büyük sanatçıların buluştuğu " Pir Sultan Dostları" adlı albüm için "Şu Yalan Dünyaya" adlı parçasını tekrar söyledi. Üç yıl sonra "Nazlı Yare Küskünüm" (Erzurum Dağları) albümünü çıkardı ve aynı yıl Özlem Özdil ile birlikte" Sazımızla Sözümüzle 3" adlı albümü çıkardı. 2009 yılında "Türküler Dile Geldi" adlı on beşinci solo albümünü çıkardı. Albümdeki "Ayaz Yarim" başta olmak üzere birçok parça hit oldu. 2012 yılının başında 30. yıl şerefine "Yüreğimden Yüreğinize" (Sesime Ses Katanlara Selam Olsun) adlı albümü çıkardı. Çift disk olan albümde otuz sekiz parça bulunuyordu ve çoğu parça için usta isimlerle düet yaptı. 

14 Mart 2017 yılında "Yüreğimden Yüreğinize Sazım" adlı albüm çıkarmıştır. Güler Duman ayrıca 1990'lı yıllardan itibaren Almanya'da müzik okulu yönetmekte ve ders vermektedir. Güler Duman'ın bine yakın öğrencisi bulunmaktadır. Albümlerinde Aşık Veysel, Mahzuni Şerif, Abdürrahim Karakoç, Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu gibi ozanların eserlerine de yer vermektedir.


Adı ve Soyadı : Güler Duman
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Güler Duman İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi