Hıncal Uluç Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 06-08-2022 23:21:03 - Güncellenme Tarihi : 06-08-2022 23:32:28


Hıncal Uluç Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Başarılı gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusu Hıncal Uluç 1 Kasım 1939 tarihinde Kilis’de dünyaya gelmiştir. Güncel olarak Sabah gazetesinde köşe yazarlığı ve A Spor’da spor yorumculuğu yapan Hıncal Uluç, baba tarafından Ubıh asıllı anne tarafından ise Kilis’lidir. Subay olan babasının II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması nedeniyle üç yaşına kadar anneanne ve teyze yanında büyümüştür. 

Babasının tayini nedeniyle ilkokula Bandırma’da başlayan Hıncal Uluç, Antakya’da ortaokulu, liseyi ise Ankara Kurtuluş Lisesinde tamamlamıştır. 1980 yılına kadar Ankara’da yaşayan başarılı gazeteci Uluç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda tekrar Ankara'ya dönmüştür. Ankara’ya dönüşünün ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır. 

Gazeteciliğe ilk adımı Yenigün gazetesinde daha 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlayarak gerçekleştirmiştir. 1967 yılında askerlik görevini tamamlayan Uluç, Yankı’da çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanlı olarak da Cumhuriyet gazetesinde haftada iki gün olmak üzere spor yazıları yazmıştır. 1977 yılında Yankı’nın İngilizce özetini çıkarması için yabancı eleman aradıkları sırada, iş için başvuruda bulunan Amerikalı arkeolog Holly Hartquist ile tanışmış ve evlenmiştir. 1983 yılında evliliklerini sonlandırmışlardır. Sabah gazetesinde 1990 tarihinde yazmaya başlayan gazeteci 1994 yılında uğradığı bir silahlı saldırı sonucunda topuğundan yaralanmıştır. 2004 yılında Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazmış olduğu yazıdan ötürü 2008 senesinde 1 ay hapis ve 898TL para cezasına çarptırılmıştır. 

Hıncal Uluç Hangi Tarihte Doğdu? 

1 Kasım 1939 tarihinde doğmuştur. 

Hıncal Uluç Aslen Nerelidir? 

Baba tarafından Ubıh asıllı Anne tarafından dedesi Kilisli Anneannesi Rumeli (Arnavut, Boşnak) göçmenidir.  

Hıncal Uluç’un Babası Kimdir? 

Subay olan babası Fuat Uluç'dur. 

Hıncal Uluç Mesleği Nedir? 

Gazeteci ve yazardır.  

Hıncal Uluç Evli Mi? 

Hayır evli değildir.

Hıncal Uluç Hiç Evlendi Mi? 

83 yaşında olan Hıncal Uluç bir kez evlilik yaptı ve 1977 yılında Holly Hartquist ile evlendi ve bu evlilik 1983 yılında bitti. Hıncal Uluç çok kişi ile aşk yaşasa ilk evliliğinden sonra evlenmedi. 

Hıncal Uluç Hangi Okuldan Mezun? 

Ankara üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi/ İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. 

Hıncal Uluç Eski Eşi Kimdir? 

Holly Hartquist  ile evlilik yapmış ve 1983 yılında boşanmışlardır. 

Hıncal Uluç Çocuğu Var Mı? 

Çocuğu yoktur. 

Hıncal Uluç’un Kardeşleri Kim? 

Öcal Uluç, Kemal Uluç ve Serpil Gogen’dir. 

Hıncal Uluç Televizyon Programları; 

Bil Bul  

Aileler Yarışıyor  

Yaşamdan Dakikalar  

Tele Pazar 

Kırmızı Çizgi  

90 Dakika  

Yalanlar ve Ben 

Ortaklaşan Bir Sevgi 

Hıncal Uluç Yaptığı Şarkı Sözü Yazarlığı; 

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Lale Akat, 1973 yılında Ali Kocatepe'nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45'liğin B yüzünde yer alan Jose Feliciano'nun "Once There Was A Love" adlı şarkısının Türkçe sözlerini Hıncal Uluç yazmıştı. Şarkının Türkçe adı ise "Aşkımızdı O" olmuştu. Plağın A yüzünde ise Donna Hightower'ın "The World Today Is A Mess" adlı şarkısının Türkçe aranjmanı olan "Biz Böyleyiz" yer alıyordu.Onun Türkçe sözlerini ise Ali Kocatepe yazmıştı.1985 yılında ise Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan "Bir küçük aşk masalı" şarkısının söz yazarlığını Sezen Aksu ile beraber yapmıştır. 


Adı ve Soyadı : Hıncal Uluç
Meslek : Gazeteci
Doğum Tarihi : 1 Kasım 1939
Boyu : 1.78
Kilosu : 84
Göz Rengi : Kahverengi
Sevgilisi : Bilinmiyor
Burcu : Akrep
Eğitimi : Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi / İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Doğum Yeri : Kilis

Hıncal Uluç İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi