İbrahim Erkal Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 01:24:15 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 01:24:15


İbrahim Erkal Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


1984 yılında İbrahim Güzelses adıyla "Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri)" adlı ilk albümünü çıkardı. Fakat sesini duyuramadı. 1993 yılının ilk aylarında kendi adıyla çıkardığı Tutku adlı albümünü yayınladı. Bu albümle sesini duyurmayı başardı ve müziğiyle insanların ilgi odağı oldu. 1995 yılının ilk aylarında Sıra Bende/Aklımdasın adlı ikinci albümünü yayınladı. Albümdeki, "Sevmesende Olur" ve "İnsafsız" gibi şarkılar ön plana çıktı. 1996 yılının yaz aylarında üçüncü albümü Gönlünüze Talibim çıkmıştır. Albümün çıkış parçası olan "Unutmayacağım" yayınlanmıştır ardından ikinci parça "Canısı" yayınlandığında albüm büyük bir patlama yaşadı. Albüm listelere girdi ve satışları oldukça yükseldi. Albümdeki bir şarkı hariç hepsinin sözü İbrahim Erkal'a aitti. Daha sonra albümden "Erzurum'a Gel" adlı şarkı yayınlandı. İbrahim Erkal, ülke çapında tanındı. Albümün büyük başarısından sonra, Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde dört dalda aday gösterildi ve ikisini kazanarak geceden iki ödülle birden ayrıldı. 1997 yılında Canısı adlı TV filminin başrolünde Emine Ün ile birlikte oynadı. Film yayınlandığı gün çok reyting alınca dizi olarak yayınlanma kararı alındı. Aynı yıl Canısı adıyla Star TV'de dizi olarak yayınlanmaya başlandı. Daha sonra dizi Show TV'ye geçti ve 1998 yılında ekranlara veda etti.

 

1998 yılında dördüncü albümü Sırılsıklam çıktı. Albümden ilk olarak "Güllerede Küstüm" adlı şarkı yayınlanan ilk parça olmuştur. Ardından diğer hit şarkısı "Gavurun Kızı" parçasını yayınladı. Albüm oldukça beğenildi ve iyi bir satış grafiği çizdi. Albümden son olarak albümün en fazla ses getiren parçalarından birisi olan "Sen Aldırma" adlı parçayı yayınladı. Albümün adını taşıyan parçanın Eylül 1998 tarihinde dizisi yayınlanmaya başladı. 5 Ocak 2000 tarihinde beşinci albümü De Get Yalan Dünya'yı çıkardı. Albümle aynı adı taşıyan "De Get Yalan Dünya" adlı parça döneme damgasını vurdu. Ardından albümden bir parça daha yayınladı. 2001 yılında Su Gibi albümünü çıkarmıştır. Albümdeki "Aşkından Yanayım Mı (Gönül)" parçası döneme damgasını vurdu. Radyolarda ve televizyonlarda sıkça gösterildi. Ardından Aşkname, (2002), Gönül Limanı (2004), Yüreğinden Öpüyorum - Gülüm (2006), Aranağme (2008), Burnumda Tütüyorsun (2011) ve Nefes 1 (2015) albümlerini çıkardı. Şubat 2017 tarihinde Ömrüm adındaki on üçüncü albümünü çıkardı. Albümle aynı adı taşıyan "Ömrüm" adlı parça beğeni toplamayı başardı. Albüm çıktıktan iki ay sonra İbrahim Erkal, evinin otoparkında düşerek beyin kanaması geçirdi. 29 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 11 Mayıs 2017 tarihinde hayatını kaybetti.

Hayatı

10 Ekim 1966 tarihinde Erzurum, Narman'da dünyaya gelmiştir. Altı kardeşin en büyüğüdür. İlkokul ve lise öğrenimini doğup büyüdüğü ilçede tamamlamıştır. Müziğe kendi kendine ilkokul yıllarında bağlama, mandolin ve flüt gibi müzik enstrümanları çalarak başladı. Lise öğretimini bitirdikten sonra Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezi binasında solfej ve nota dersleri almaya başladı. Geceleri ise Ankara'nın çeşitli yerlerinde sahne alıyordu. 1987 yılında askere gitti ve 1988 yılında askerliğini İstanbul Kalender Ordu Evinde solist olarak bitirdi. Askerliğini bitirdikten sonra Erzurum'a döndü. 1989 yılında tekrar İstanbul'a dönmeye karar verdi ve geri döndü. İstanbul'da garsonluk yapmaya başladı. Garsonluk yaparken bir yandan da Telden Dile Müzik Merkezinde eğitimine devam etti. 1991 yılında piyanist ve udi olarak sahneye çıkmaya başladı. Bir süre bu şekilde sahne almaya devam etti. 1992 yılında ise Tekirdağ'ın Kumbağ ilçesinde aynı şekilde bir yıl çalıştı. 1984 yılında, İbrahim Güzelses adıyla Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri) adlı ilk albümünü çıkardı. Fakat albümle sesini duyuramadı. Aynı yıl kendi adıyla çıkarmaya karar verdiği albümünün parçalarını yazmaya başladı. 1992 yılının sonunda albümün şarkılarını tamamladı ve İstanbul'a dönüp Telden Dile Müzik Merkezinde öğretmen arkadaşları ile birlikte ilk albümünü yaptı. Elindeki hazır albümü ile birlikte plakçılar çarşısına gitti. 1993 yılında eserlerini birçok plakçıya dinletmesine rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadı. Uğraşları sonucunda kimseden ses çıkmayınca vazgeçip Erzurum'a dönme kararı aldı. Erzurum'a dönmek üzereyken rastlantı sonucu İskender Ulus'la tanıştı. Bu tanışmanın ardından Ulus Müzik etiketiyle tamamladığı Tutku (1993) albümünü çıkardı. Daha sonra fanatiği olduğu Galatasaray için Ölümüne Cim Bom (1994) adlı sekiz parçadan oluşan bir albüm yaptı. İbrahim Erkal adıyla çıkardığı ilk albümünden sonra solist olarak çalıştığı restorandaki işini bırakıp, yeni albüm ve yeni bestelerine konsantre olmak üzere kolları sıvadı. 8 Mart 1995 tarihinde Sıra Bende/Aklımdasın adlı ikinci albümünü çıkardı. Albümdeki hit şarkılarıyla adından sıkça söz ettirdi. 8 Temmuz 1996 tarihinde üçüncü ve en iyi albümü olarak kabul edilen Gönlünüze Talibim piyasaya çıktı. Albümdeki şarkıların hepsi hit oldu. Yayınlanan ilk şakı "Unutmayacağım" herkes tarafından çok beğenildi. Ardından, "Canısı" adlı parça yayınlandı ve şarkı tüm ülkede bir anda dilden dile dolanır oldu. Albümden son olarak "Erzurum'a Gel" adlı parça yayınlandı. Albüm 1996 yılının en iyi albümlerinden birisi oldu ve 1997 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde dört dalda ödüle aday oldu. Gece de iki ödül birden alarak törene damgasını vuran isimlerden oldu. 1997 yılında Canısı adlı bir TV filminde başrol oynadı. Ardından film çok reyting alınca dizi olma kararı alındı. 1997 yılında dizi olarak ekranlarda yer aldı. Film gibi dizisi de reyting rekorları kırdı. Dizi 26. bölümde ekranlara veda etti.

 

1998 yılında dördüncü albümü Sırılsıklam piyasaya sunuldu. Albümden, "Güllerede Küstüm", "Gavurun Kızı", ve "Sen Aldırma" gibi hit şarkılar yayınlandı ve döneme damgasını vurdu. Ardından, Sırılsıklam adlı TV dizisinin baş rolünde oynadı. 2000 yılının ilk haftası De Get Yalan Dünya adlı beşinci albümünü yayınladı. "De Get Yalan Dünya" adlı şarkı dönemin en çok dinlenen şarkılarından birisi olmuştu. Albüm iyi bir satış grafiği çizerken, albümden iki şarkı daha yayınlandı. 2001 yılında, "Su Gibi" adlı altıncı albümünü yayınladı. Albümden yayınlanan "Aşkından Yanayım Mı (Gönül)" adlı parça döneme damgasını vurdu. Radyolarda en çok istek alan parçalardan birisi oldu ve albümdeki en etkili şarkılardan birisi olmayı başardı. Daha sonra "Güzelleşelim" adlı ikinci parçasını yayınladı. 2002 yılında, Aşkname albümünü yayınladı. Albümden üç hit şarkı yayınlandı. 2004 yılında Gönül Limanı albümünü yayınladı. Albümden üç hit şarkı yayınlandı ve bunlardan birisi Zara ile düet yaptığı "Yandım" parçasıdır. 2006 yılında sekizinci albümü yayınlandı. Albümdeki birçok şarkı dinleyiciler tarafından beğenildi. İbrahim Erkal, ayrıca dönemin izlenme rekorları kıran dizisi Cennet Mahallesi'ne de konuk oldu. 2008 yılında, Ulus Müzik'ten ilk kez ayrı çıkardığı Aranağme albümünü yayınladı. Albümdeki "Sen Bana Lazımsın" adlı parça o dönem çok beğenildi. 2011 yılında Burnumda Tütüyorsun albümünü çıkardı. 2015 yılında, üç yıl aradan sonra Nefes 1 adındaki on ikinci albümünü piyasaya sundu. Zara, İzzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Ümit Yılmaz, Burhan Çaçan, Gökhan Özen, Alişan, Ceylan, Erdinç Şahin, Ferman Toprak, Mine Koşan ve Soner Arıca gibi pek çok sanatçı eserlerini yorumlamıştır, anonim olanlar hariç seslendirdiği tüm eserlerin söz ve müziği kendisine aittir. 2017 yılının başında Ömrüm (Nefes Vol. 1) albümünü çıkardı. Ölümünden iki ay sonra ise albümden "Ömrüm" adlı parça yayınlandı.

 

Kariyeri

1990'lar: İlk yıllar, büyük başarı ve ödüller

1992 yılında Tekirdağ'ın Kumbağ ilçesinde aynı şekilde bir yıl çalıştı. Fakat albümle sesini duyuramadı. Aynı yıl kendi adıyla çıkarmaya karar verdiği albümünün parçalarını yazmaya başladı. 1992 yılının sonunda albümün şarkılarını tamamladı ve İstanbul'a dönüp Telden Dile Müzik Merkezinde öğretmen arkadaşları ile birlikte ilk albümünü yaptı. Elindeki hazır albümü ile birlikte plakçılar çarşısına gitti. 1993 yılında eserlerini birçok plakçıya dinletmesine rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadı. Uğraşları sonucunda kimseden ses çıkmayınca vazgeçip Erzurum'a dönme kararı aldı. Erzurum'a dönmek üzereyken rastlantı sonucu İskender Ulus'la tanıştı. Bu tanışmanın ardından Ulus Müzik etiketiyle tamamladığı Tutku (1993) albümünü çıkardı. Albümle adını duyurmayı başardı ve müzikleri insanlar tarafından beğenildi. Albümle aynı adı taşıyan "Tutku" adlı parça albümde öne çıkan parçaların başında yer aldı ve yayınlanan tek parça oldu. İbrahim Erkal, 1994 yılında Galatasaray için Ölümüne Cim Bom adlı sekiz parçadan oluşan bir albüm yaptı. 1995 yılında Sıra Bende/Aklımdasın adlı ikinci albümünü çıkardı. Albümde parça bulunuyordu. Bu albüm ilk albüme göre daha olumlu tepkiler ve eleştiriler aldı. Albümden ilk olarak "Aklımdasın" adlı parça yayınlandı. Daha sonra, "İnsafsız" adlı ikinci hit parça yayınlandı. Art arda yayınladığı hit şarkılarla bir anda medyanın ilgi odağı oldu. Televizyon programlarına çıktı. Radyolarda şarkıları sık sık çalınmaya başlandı. Gördüğü büyük ilgiden sonra diğer albüm çalışmalarına hız kesmeden ara verdi. İlk iki albümüyle başarıyı ve şöhreti yakalamıştır. 8 Temmuz 1996 tarihinde üçüncü albümü Gönlünüze Talibim'i çıkardı. Albümden ilk olarak "Unutmayacağım" adlı parça yayınlandı ve olumlu tepkiler aldı. Ardından, "Canısı" adlı parça yayınlandı. Parça yayınlandığı anda tüm ülkeyi bir anda etkisi altına aldı. Televizyonlarda ve radyolarda en çok çalan parçalardan birisi haline geldi. Listelerde bir numaraya kadar yükseldi. Albüm yılın en iyi albümlerinden ve en çok satanları arasına girdi. Albümde "Erzurum'a Gel" adlı parça yayınlandı. Albüm listelerde ilk 10'a girdi. Son olarak albümden "Yalnızım adlı parça yayınlandı. "İbrahim Erkal albümün büyük başarısından sonra tüm Türkiye çapında tanınmaya başlandı. Büyük başarısının ardından 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde dört dalda ödüle aday gösterildi. Geceden En İyi Şarkı Sözü ve Arabesk - Fantazi En İyi Erkek ödüllerini alarak ayrıldı. Albümün büyük başarısından sonra "Canısı" adlı şarkıya bir film çekilir. Baş rolünü Emine Ün ile paylaştığı TV filmi ekranlarda 21 Haziran 1997 tarihinde yayınlandı. İlk oyunculuk kariyeri bu filmle başladı. Film çok büyük reyting aldı ve günün birincisi oldu. Bu büyük başarının ardından filmin yapımcısı Gold Film projeyi dizi olarak yapmaya karar verdi. Ardından aynı kanalda aynı kadroyla dizi olarak yayınlanmaya başlandı. Daha sonra, SHOW'a geçen dizi 26 bölüm sürdü. 1997 yılında başlayan oyunculuk kariyerinin yoğunluğu nedeniyle albüm yapmadı.

 

15 Mayıs 1998, tarihinde dördüncü albümü Sırılsıklam'ı yayınladı. Dinleyiciler tarafından ilgiyle beklenen albümden ilk olarak "Güllerede Küstüm" adlı şarkı yayınlanan ilk parça olmuştur. Ardından diğer hit şarkısı "Gavurun Kızı" parçasını yayınladı. Albüm oldukça beğenildi ve iyi bir satış grafiği çizdi. Albümden son olarak albümün en fazla ses getiren parçalarından birsii olan "Sen Aldırma" adlı parçayı yayınladı. Sırılsıklam ve Kuzum gibi parçalar Sırılsıklam adlı dizi içerisinde kliplendirildi. Albüm yıla damgasını vurdu ve piyasada ilk sırala yükseldi. Albüm, 2,2 milyon civarı satış rakamıyla yılın en çok satan albümü olmuştur. Bu büyük başarının ardından Sırılsıklam adlı televizyon dizisi yayına girmeye hazırlanır. Eylül, 1998 tarihinde dizi yayına girer ve reyting rekorları kırmaya başlar. 32 bölüm süren dizi yılın iddialı televizyon yapımları arasında yer almıştır. İbrahim Erkal, altın çağını yaşadığı bu dönemde birçok sanatçıya da bestelerini vermiştir.

 

2000'ler: Yeni albümler ve Ulus Müzikten ayrılış

1990'lı yıllarda çıkardığı albümlerle ve oynadığı dizilerle döneme damgasını vurdu. Dönemin en çok satan sanatçıları arasında yer almayı başardı. 2000 yılının ilk haftası De Get Yalan Dünya adlı beşinci stüdyo albümü yayınladı. İnsanlar tarafından merakla beklenen albüm iyi bir çıkış yaptı ve olumlu tepkiler. Albümden ilk olarak albümle aynı adı taşıyan De Get Yalan Dünya adlı parça yayınlandı. Türkü tarzında olan parça iyi bir çıkış yakaladı. Ardından, Sevin Gönül adlı hareketli ve eğlenceli parçayı yayınladı. Parça ilk yayınlanan şarkı gibi olumlu tepkiler aldı. Albümün yılın ses getiren albümü olmasının yanı sıra sanatçı 7. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde En İyi Arabesk/Fantezi Erkek dalında aday oldu. 2001 yılında, Su Gibi adlı altıncı stüdyo albümünü yayınladı. Albümden ilk olarak "Aşkından Yanayım Mı (Gönül)" adlı hit parçayı yayınladı. Şarkı yayınlandığında albüm satışlarını oldukça etkiledi. Televizyon ve radyolarda en çok çalınan parçalardan birisi haline geldi. İlk parçanın büyük başarısının ardından "Balam" adlı ikinci parçayı yayınladı. İlk parça kadar beğenildi ve insanlardan olumlu tepkiler aldı. Albümden yayınlanan son parça "Güzelleşelim" diğer şarkıların aksine dönemin siyasal olaylarına tepki olarak yapılmış bir barış şarkısıdır. Albüm, 2001 yılının iz bırakan albümlerinden olmayı başardı. 2002 yılının yaz aylarında yedinci stüdyo albümü Aşknâme'yi yayınladı. Yayınlanan ilk parça "Unutulurmuş" oldu. Albümden daha sonra iki parça daha yayınladı. Yayınlanan ikinci parça "Sevme" büyük bir çıkış yaptı. Albümdeki en etkili şarkılardan birisi oldu. Albümden son olarak yayınlanan parça "Aşkım Aşkım" adlı hareketli parça yayınlandı. Altıncı ve yedinci stüdyo albümleriyle Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Arabesk/Fantezi Erkek dalında aday oldu. Çıkardığı üç albümüyle 2000'li yıllara iyi bir giriş yaptı. 2004 yılında, Gönül Limanı adlı sekizinci albümünü yayınladı. Albüme adını veren "Gönül Limanı" adlı parça yayınlanmıştır. Daha sonra Zara ile birlikte düet yaptığı "Yandım" adlı parça yayınlanmıştır ve dinleyiciler tarafından olumlu eleştiriler almıştır. Albümden son olarak hareketli bir parça olan "Taze Taze" yayınlanmıştır. Albüm insanlar tarafından olumlu eleştiriler almıştır, fakat bir önceki albümünün yanında az da olsa başarısız kalmıştır. 2006 yılında Ulus Müzik'le olan son albümü Yüreğinden Öpüyorum/Gülüm'ü yayınladı. Albümden sadece "Avuçlarımda Tutamadım" adlı parça yayınlandı ve olumlu tepkiler aldı. Şarkı dönemin en iyi parçaları arasında yer almayı başardı. Bu dokuzuncu albümünden sonra İbrahim Erkal, 12 yıllık plak şirketinden ayrılmıştır.

 

2006 yılında, 12 yıllık plak şirketi Ulus Müzik'ten ayrıldı. Daha sonraki albümlerini farklı müzik şirketleriyle anlaşarak çıkarmıştır. 2008 yılında onuncu albümü Aranağme'yi yayınladı. Albümden "Sen Bana Lazımsın" adlı şarkı yayınlandı ve olumlu tepkiler aldı. Albüm diğer albümlerine göre daha az ses getirdi. Albümdeki, "Sana Değer" adlı parça da olumlu tepkiler almayı başardı. Onuncu albümünden üç yıl sonra on birinci albümü Burnumda Tütüyorsun'u yayınladı. Albüm yayınlandıktan sonra sıkça televizyon programlarında albümün tanıtımını yaptı. 4 yıllık bu süreçte diğer çıkardığı albümler önceki albümleri kadar ilgi görmedi, fakat bazı şarkıları dinleyiciler tarafından olumlu tepkiler almaya devam etti.

 

2010'lar: Poll Production ve konserler

2011 yılında, on birinci albümünü yayınladıktan sonra müziğe üç yıllık kısa bir ara verdi. Bu süre zarfında sadece televizyon programlarına çıktı ve konserler vermeye devam etti. 2014 yılında, Polat Yağcı ile anlaşarak Poll Production'a geçti. Ardından, on ikinci stüdyo albümünün çalışmalarına başladı. 30 Mart 2015 tarihinde Nefes 1 adlı on ikinci albümünü çıkardı. Albümden ilk olarak "Vur Dibine" adlı şarkı yayınlandı. Şarkı insanlar tarafından çok beğenildi ve olumlu tepkiler aldı. Albüm yayınlandıktan sonra konserler vermeye devam etti. 2017 yılında, Ömrüm adlı albümünü piyasaya sundu. On bir parça bulunan albümdeki şarkıların sekizi Nefes 1 albümünde yer alan parçalardır. Bu albüm için üç yeni parça yapmıştır.

 

Özel hayatı

2003 yılında, Filiz Akgün ile evlendi. 2004 yılının Temmuz ayında Dilara Hatice adında kızı dünyaya geldi. 2005 yılında oğlu Eralp Erkal dünyaya geldi. 2010'lu yılların başında bir gıda dükkanı açtı.

 

Ölümü

Erkal, 12 Nisan 2017 tarihinde evinin otoparkında tansiyonunun düşmesi sonucunda dengesini kaybetti ve yere kafasını vurarak beyin kanaması geçirdi. Hastaneye kaldırılan Erkal, yoğun bakıma alındı. 9 Mayıs'ta beyin ölümünün gerçekleştiği, yaşam destek ünitesine bağlı olarak kalp ve diğer organlarının hayatî fonksiyonlarının devam ettirildiği bildirildi.11 Mayıs 2017'de tedavi gördüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 50 yaşında hayatını kaybetti. 13 Mayıs 2017'de Marmara İlahiyat Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

 

Diskografi

Ana madde: İbrahim Erkal albüm diskografisi

Tutku (1993)

Sıra Bende/Aklımdasın (1995)

Gönlünüze Talibim (1996)

Sırılsıklam (1998)

De Get Yalan Dünya (2000)

Su Gibi (2001)

Aşknâme (2002)

Gönül Limanı (2004)

Yüreğinden Öpüyorum/Gülüm (2006)

Aranağme (2008)

Burnumda Tütüyorsun (2011)

Nefes 1 (2015)

Ömrüm (Nefes Vol. 1) (2017)

Diğer Albümleri

Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri) (1984) - "İbrahim Güzelses adıyla"

Ölümüne Cim Bom (1994) - "Galatasaray için yaptığı albüm"

Filmografi

Film

Canısı (1997)

Televizyon

Canısı (1997-1998)

Sırılsıklam (1998-1999)

Cennet Mahallesi (2004) "Konuk Oyuncu"


Adı ve Soyadı : İbrahim Erkal
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

İbrahim Erkal İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi