Koray Avcı Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 04:25:14 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 04:25:14


Koray Avcı Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Koray Avcı  1 Ocak 1990 Ankara doğumlu, Türk santaçıdır.

 

Yaşamı

Ankara'da doğup büyüyen Koray Avcı, aslen Erzincan ilinin Tercan ilçesindendir.Çocukluğundan beri resim ve müziğe karşı ilgisi vardır.

Müzik yolculuğuna Ankara'daki bazı performans mekanlarında zaman zaman şarkı söyleyerek başlamıştır.

2008 yılında Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nü kazanıp, Ankara'yı, müziği ve hayallerini her şeyi askıya alıp Muğla'ya gider. 2010 yılında Muğla'da üniversite hayatına devam ederken Acun Ilıcalı'nın hazırlayıp, sunduğu Yetenek Sizsiniz Türkiye programına arkadaşı Osman Arslan ile katılıp "beatbox ve Volkan Konak taklidi" performansı sergilemiş ve 2. tura kadar yükselmiştir.Muğla'da istediği ve sevdiği ortamı bulamasa da, hayatının akışını değiştirecek olan kırılmayı yaşar. Her şey sokakta gitar çalan bir arkadaşının yanına oturup şarkı söylemesiyle değişir. O günden sonra sokaklarda şarkı söylerler.

2012 yılında okul bittikten sonra Ankara'ya temelli dönen Koray Avcı, daha önce çıktığı hiçbir yerde sahne alamaz. Bu kez sıra Ankara sokaklarındadır. Bir başka gitarcı arkadaşıyla beraber sokaklarda, hatta toplu taşıma araçlarında çalmaya başlarlar. Yine 2012 yılı içerisinde metroda söylediği şarkının bir genç tarafından kaydedilip paylaşılması ve bu videonun çok ilgi görmesi üzerine Koray, kendi videolarını çekip YouTube gibi sosyal medya platformlarında yayınlamaya başlar. Sosyal medyada ilgi odağı olur ve paylaştığı videolar ciddi izleme sayılarına ulaşır. Günden güne artan talep doğrultusunda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında konserler verir. Güçlü ve samimi yorumu ile geniş bir dinleyici kitlesine ulaşır.

Yılda yaklaşık 180 konser veren Avcı, yolunun kesiştiği Dokuz Sekiz Müzik'in sahibi olan Ahmet Çelenk'le albüm yapmaya karar verir. 28 Ağustos 2015'te Aşk İle isimli ilk solo albümünü yayınlar. Albümde Neşet Ertaş, Mazlum Çimen, Saki Çimen, Soner Akalın, Zeliha Sıkık, Feyzullah Eti gibi önemli isimlerin eserlerinin yanı sıra söz ve müziği kendisine ve gitaristi Köksal Fındık'a ait olan 4 yeni şarkıya da yer verir.

"Aşk İle" albümü çıktığı günden sonra uzun süre satış listelerinin ilk sıralarında yer aldı. Albümün çıkış şarkısı "Sen"e Hasan Kuyucu yönetmenliğinde çekilen video klibin izlenme sayıları 135 milyonu geçmiştir.

Ülke mozaiği ve dinamiğine uygun her yöreye ait şarkı ve türkülere kendi yorumunu katarak seslendiren Koray Avcı, kendi besteleri, şiirleri ve seyirci ile sohbet tadında ilerleyen zaman zaman interaktif bir hal alan sahne performansı ile kendine özgü bir tarz yaratır.

24 Haziran 2016 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle Sonra Dersin Ki adlı ikinci albümünü,

22 Mart 2018 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle Senin İçin Değer adlı üçüncü albümünü,

 

28 Ağustos 2020 tarihinde dijital mecralarda Koray Avcı etiketiyle Seni Çok Özlüyorum adlı albümünü piyasaya sürmüştür.

 

Kişisel hayatı

2010 yılında Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışma programına katılarak Volkan Konak taklidiyle 2. Tur'a kadar yükselmiştir. İstanbul’da yaşamaya başlamadan önce Ankara'nın Batıkent semtinde ikamet etmekteydi. Konserlerine çıkmadan önce eski türküleri ve deyişleri dinlemektedir. Kendini "kültürüne sıkı sıkıya bağlı biri" olarak adlandırmaktadır. Bir konserinde Alevi olduğunu açıklamıştır.Ali bin Ebu Talib'in kılıcı Zülfikar'ı betimleyen bir kolyesi vardır.

 

Diskografi

 

Stüdyo albümleri

2015       Aşk İle

2016       Sonra Dersin Ki

2018       Senin İçin Değer

2020       Seni Çok Özlüyorum

 

Tekli çalışmaları (Single)

2016       Hoş Geldin

2019       Kim Bilir Yuh Yuh

2021       Sarhoş Gibiyim

 

Video klipleri

2015       Sen       

2016       Hoş Geldin         

Dertliyim Bu Gece           

Aşk Sana Benzer              

Yanımda Sen Olmayınca

2017       Yakarım Geceleri

Hangimiz Sevmedik

Diz Dize

Unutamam Seni

2018       Pirlere Niyaz Ederiz

Senin İçin Değer

Adaletin Bu mu Dünya

Ben Ne Biçim Serseriyim

Yine Aylardan Kasım

2019       Kim Bilir

Yuh Yuh

2020       Gidiyorum

2021       Sarhoş Gibiyim


Adı ve Soyadı : Koray Avcı
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Koray Avcı İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi