Mansur Ark Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 08:45:20 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 08:45:20


Mansur Ark Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Mansur Ark 26 Kasım 1965, Mersin doğumlu Afrika kökenli Türk şarkıcı-şarkı yazarı ve oyuncu. Mersin'de doğdu. 1994 yılında piyanoya olan ilgisinden dolayı müziğe ilgisi artmıştır. 1996 yılında Bay Müzik ile anlaşarak ilk albüm anlaşmasını imzaladı. Türk pop ağırlıklı olmak üzere Blues, R&B, Caz gibi değişik türlerde şarkıları vardır.

Mansur Ark, 1997 yılının Kasım ayında kendi adını taşıyan ilk albümü Mansur Ark'ı piyasaya sürdü. "Maalesef" adlı şarkıyla çıkış yaptı ve şarkı çok büyük ses getirdi ve dönemin hitleri arasına girdi. Ardından, 1999 yılında ikinci stüdyo albümü olan Öğrendim'i piyasaya sürdü. İlk albümdeki sesi getirmese de olumlu tepkiler aldı. "Seni seviyorum" adlı şarkı ile çıkış yapsa da "Gel Yanıma" adlı parçası daha çok ses getirmiştir. 2002 yılında üçüncü stüdyo albümü Fark'ı yayınlamıştır. Albüm ilk iki albüm kadar ses getirmese de albümde yer alan Ragga Oktay'la "Yarim" adlı şarkıya yaptığı düeti ses getirmiştir. 2004 yılında Gazla Gitsin adlı dördüncü stüdyo albümünü yayınlamıştır. Albümle aynı adı taşıyan "Gazla Gitsin" adlı şarkı dönemin hitleri arasına girmiştir. Parça radyolarda çalınması için çok istek alıyordu. Dördüncü albümünü yayınladıktan sonra müziğe beş yıllık bir ara veren Ark, 2009 yılında Sen de Bizdensin adlı beşinci stüdyo albümü ile müziğe geri dönmüştür. Albümle aynı adı taşıyan "Sen de Bizdensin" adlı parça oldukça beğenilmiştir. Radyolarda ve televizyonlarda oldukça sık çalınmıştır. 2012 yılında altıncı stüdyo albümü Bu Defa'yı yayınlanmıştır. Albüm çok ses getirmemiştir ama aynı yıl Volga Tamöz'ün yayınladığı Tam 90'dan adlı 90'lar şarkılarının yer aldığı toplama albümde "Sana Demedim Mi?" adlı hit şarkısını tekrar seslendirmiştir.

Hayatı

Mansur Ark, 26 Kasım 1965 tarihinde Mersin'de doğdu. Annesi Mersinli, babası Libya, Trablusludur ve kendisinden büyük iki ağabeyi ve bir ablası vardır. Tüm çocukluğu babasının çalıştığı Ataş Petrol Rafinerisinin lojmanında geçti. Okul hayatı lojmanın anaokulunda başlamıştır. İlköğretimini, Namık Kemal İlkokulunda, orta öğretimini Dumlupınar Lisesi'nde tamamlamıştır. Çukurova Üniversitesi Mersin Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümünü ikinci sınıfta bıraktı. Mansur Ark 6 yaşından itibaren yelken sporuyla uğraşmaktadır ve dereceleri vardır. 1984 yılında askerlik görevini İzmir, Narlıdere'de Ege Ordusunda yaptı. 1987'de iki yıl süren bir evlilik yaptı. 1990 yılında Almanya, Frankfurt’a yerleşti, daha sonra Türkiye'ye geri döndü

1994 yılında piyano hobisi sayesinde müziğe olan ilgisi artmıştır. Müzik hayatına başlamadan önce Robinson Club Pamfilya’da üç yıl animatörlük yapmıştır. 1996 yılında Bay müzik ile albüm anlaşması imzalamıştır. 1997 yılında ise kendi adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sunmuştur ve büyük bir çıkış yapmıştır. Türk pop ağırlıklı olmak üzere Blues, R&B, Caz gibi değişik türlerde şarkıları vardır. Sanatçı evlidir.

 

Müzik Kariyeri

1997-2001: İlk albümler, büyük başarı ve 90'lar

1994 yılında müziğe olan ilgisi daha fazla arttı. Kendi sözlerini kendisi yazan Mansur Ark, Pop ağırlıklı olmak üzere blues, R&B ve Caz tarzında şarkılarda yapıyordu. 1996 yılında Bay Müzik ile bir albüm anlaşması imzaladı. Anlaşmayı imzaladıktan sonra, 1997 yılının ilk aylarına doğru söz yazdığı şarkıları kaydetmeye başladı. 1997 yılının sonuna kadar süren kayıtlar sonrasında albümle ilgili her şey tamamlandı. 19 Kasım, 1997 yılında albüm yayınlandı. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği Mansur Ark'a aitti. "Maalesef" adlı parçayla çıkış yaptı. Parçanın klibi televizyon kanallarında yayınlandıktan sonra büyük bir ses getirmiştir. Dönemin hitleri arasına girmiştir ve 90'lı yılların en iyi şarkılarından birisi olmuştur. Ardından "Sana Demedim Mi?" adlı şarkısını yayınlamıştır ve bu şarkıda büyük beğeni almıştır. Bu başarının ardından sesini tüm Türkiye'de duyurmuştur. Albüm satışlardır çoğalmıştır. Albümde son olarak "Doyamıyorum" adlı parçayı yayınlamıştır. Şarkı olumlu tepkiler almıştır. Albüm toplamda 19 şarkıdan oluşuyordu. Mansur Ark, bu albümle kendi tarzını konuşturmuş ve Türk pop müziğine yeni bir akım getirmiştir. Farklı müzikleri karıştırarak yaptığı bu şarkılarla halkın büyük beğenisini kazanmıştır. Bu albüm daha çok Pop ve R&B ağırlıklıydı. Albüm, Türk müziğinin en iyilerinden birisi olmuştur.

 

Öğrendim, 22 Kasım 1999 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Mansur Ark'ın ikinci albümünü albümüdür. İlk albüm gibi Pop ve R&B ağırlıklı bir albüm olmuştur. "seni seviyorum" adlı şarkı ile çıkış yapmıştır. İlk albümdeki etkiyi yaratmamıştır ama yine de olumlu tepkiler almıştır. Çıkış şarkısının aksine "Gel Yanıma" adlı şarkısı öne çıkmıştır. Öne çıkan diğer bir parça ise "Yemin" adlı şarkı olmuştur. İlk albümdeki gibi bir çıkış olmasa da yine halk tarafından beğenilen şarkılar olmuştur. Albüm toplam 14 parçadan oluşmaktaydı ve albümdeki tüm şarkıların söz-müziği Mansur Ark'a aitti. 1998 yılının sonlarında kayıtlarına başlanan albümün kayıtları 1999 yılının ortalarına kadar sürmüştür. 1999 yılının ortalarında tamamlanmıştır. Mansur Ark, albümde iki parçaya klip çekti.

 

2002-2004: Yeni albümler ve dizi müziği

30 Mayıs, 2002 tarihinde üçüncü stüdyo albümü Fark'ı MOD Müzik etiketiyle piyasaya sunar. Albüm ilk iki albümü kadar ses getirmez, fakat albümde Ragga Oktay ile "Yarim" adlı parçaya yaptığı düet çok beğenilir ve albümün sesini duyurmasına yardımcı olur. Albümde, toplam da 10 parça bulunmaktaydı ve albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği yine ilk iki albümdeki gibi Mansur Ark'a aitti. Albüm daha çok Pop, R&B ve Hip Hop tarzından oluşmaktaydı. Albümü, Esen Müzik etiketiyle çıkarmamıştır. MOD Müzik ile anlaşarak üçüncü albümünü çıkarmıştır. Bu albümün ardından dördüncü stüdyo albümünün hazırlıklarına başlamıştır.

11 Haziran, 2004 tarihinde dördüncü stüdyo albümünü Gazla Gitsin'i Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sunmuştur. Albüm, her albümde olduğu gibi toplam 10 parçadan oluşuyordu. Albümde iki şarkıya klip çekmiştir. Birisi slow bir parça olan "Silinmez" adlı şarkı olmuştur diğeri ise albümle aynı adı taşıyan "Gazla Gitsin" adlı şarkı olmuştur. Şarkı büyük ses getirmiştir ve dönemin hitleri arasına girmiştir. 2004 yazının en çok çalınan parçalarından birisi olmuştur. Albüm için Mansur Ark tarz değiştirmiştir ve saçlarını uzatarak afro tarzında bir saç yapmıştır. Mansur Ark'ın ilk iki albümünden sonra yayınlanan üçüncü albümünün getirmediği sesi fazlasıyla getirmiştir ve yerini sağlamlaştırmıştır. 2004 yılında Kanal D'de yayınlanan Dayı adlı dizinin müziklerini yapmıştır. Bu albümden sonra müziğe beş yıllık bir ara vermiştir.

 

2009-2012: Müziğe Dönüş ve projeler

2009 yılının haziran ayında yeni bir albüm ile müziğe beş yıllık aranın ardından dönmüştür. Sen de Bizdensin adlı beşinci stüdyo albümü ile iyi bir dönüş yapmıştır. 2008 yılının sonlarında kayıtlarına başlanan albümün kayıtları 2009 yılına kadar sürdü ve haziran ayında yayınlandı. Albümle aynı adı taşıyan "Sen de Bizdensin" büyük bir başarı sağlamıştır ve radyolarda, televizyonlarda sıkça çalınmıştır. Dönemin hitleri arasına giren şarkı ile Mansur Ark tekrar eski başarısını geri döndürmüştür. Albümde sekiz parça vardır ve hepsinin söz ve müziği Ark'a aittir. Albümde yer alan "İstiyorsan Git" adlı şarkıda BRB adlı rap sanatçısı ile düet yaptı. Albümde daha çok Pop, R&B ve Hip Hop tarzında haraketli parçalar vardı.

2012 yılında altıncı stüdyo albümü Bu Defa'yı piyasaya sunmuştur. Albümde dört parça vardı ve hepsinin söz ve müziği Mansur Ark'a aitti. Albümde sadece Senin Kokun Ayrı adlı şarkıya klip çekmiştir. Albüm ses getirmemiştir. Aynı yıl 2012 yılında Volga Tamöz'ün 90'lı yılların hit şarkılarını derlediği Tam 90'dan adlı proje albümünde ilk albümünde yer alan "Sana Demedim Mi?" adlı şarkıyı yeniden seslendirmiştir ve Kral Türkiye Müzik Ödülleri töreninde sahne almıştır.

 

Oyunculuk Kariyeri

İlk olarak, 1998 yılında Kanal D'de yayınlanan dönemin fenomen dizisi Ruhsar adlı dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. Ardından 1999 yılında TGRT'de yayınlanan İç Güveyi Billy adlı dizide başrol oynadı. 2002 yılında Kanal D'de yayınlanan Bayanlar Baylar adlı dizide "Zambo" karakterini canlandırdı. Yine aynı kanalda 2003 yılında Sultan Makamı adlı dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. 2010 yılında Mahpeyker Kösem Sultan adlı oynadığı ilk sinema filminde "Kızlar Ağası Mustafa Ağa" karakterini canlandırdı. 2012 yılında ise STAR'da yayınlanan İşler Güçler adlı dizide kendisini oynadı. Ardından yakın arkadaşı olan Ragga Oktay'ın yönettiği Mc Dandik adlı filmde Jamaikalı bir hakimi canlandırmıştır. Almanya'daki Türk televizyon kanalı Türkshow'da yayınlanan İthal Gelin adlı dizide başrol oynamıştır.

 

Filmleri ve Dizileri

Sinema

2010       Mahpeyker Kösem Sultan           

2013       Mc Dandik          

2016       Baba mirası        

 

Dizi

1998       Ruhsar 

1999       İç Güveyi Billy    

2002       Bayanlar Baylar

2003       Sultan Makamı 

2012       İşler Güçler

2021       Acans

 

Albümleri

Mansur Ark (1997)

Öğrendim (1999)

Fark (2002)

Gazla Gitsin (2004)

Sen de Bizdensin (2009)

Bu Defa (2012)


Adı ve Soyadı : Mansur Ark
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Mansur Ark İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi