Mine Kuş Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 14:13:33 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 14:13:33


Mine Kuş Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Türk Halk Müziği ses sanatçısı. Kağızman’ın Çallı (Har) köyünde dünyaya geldi. Türk Halk Müziğine olan ilgisi çocukluk yıllarında başladı. TRT gençlik korosuyla müzik hayatına atıldı. İhsan Öztürk, Bircan Pullukçuoğlu ve Coşkun Güla gibi üstadlardan nota ve şan dersleri aldı.

 

Daha sonra TRT’de istisna akitli profesyonel sanatçı olarak uzun yıllar görev aldı. TRT Ankara Radyosu’nda Yurttan Sesler Korosu’nda solist olarak bulundu. TRT’nin Türkü Türkü Türkiyem, Bizim Eller, Yurttan Sesler Konserleri vb. gibi programlara katılarak müzik dünyasında adını duyurmaya başladı.

 

Türkiye genelinde birçok konser ve festivallere katıldı. Televizyon ve Radyo programlarında konuk oldu. 2013 yılında Arda müzik tarafından Hüznün Sesi albümüyle Türk Halk Müziği kervanına katıldı. Hüznün Sesi albümünde Musa Eroğlu ile düet yaptı.

 

Yüreğe seslenen, seslendikçe derinleşen, derinleştikçe duyguya dönüşen mutluluktur türküler. İşte bu türkülerle yaşadı, onlarla büyüdü ve onları yaşatmak adına bu kervana katılmak yola çıkış amacı, hüzündeki mutluluğu, o mutluluğun sesini Türkülerle dillendirmek, Türküleri yaşamak, yaşatmak, türkü tadındaki mutluluğu sunmak.

 

Hüznün Sesi adlı ilk albümü 2013’te çıktı.

 

 

Popüler Şarkıları:

Gel Yetiş         

Ayrılığın Vakti

Vefa Borcu     

Aşk Oldu         

Kömür Gözlüm

Bu Ne Biçim Sevda imiş       

Gökten Yıldız 

Çaya İndim

Sor

Git Gayri         

Emeğim Zay Oldu (UH)        

Selam Verdim

Azrail'den Ferman Çıkar       

Erzurum Yapıları

 

KAYNAKÇA: Duygular Mine Kuş'la dile geliyor! (milliyet.com.tr, 29 May 2017), Türk Halk Müziği Sanatçısı Mine Kuş: ''Türküler ülkemizin ruhudur (gucluanadolugazetesi.com, 23 Tem 2017), Kağızmanlı Halk Müziği Sanatçısı Mine Kuş (kagizmanlilar.com, 06.04.2019), Mine Kuş Eserleri (idefix.com. 06.04.2019), Mine Kuş - Hüznün Sesi (CD, Album) (discogs.com, 06.04.2019).


Adı ve Soyadı : Mine Kuş
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Mine Kuş İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi