Pharrell Williams Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 16:55:44 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 16:55:44


Pharrell Williams Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Pharrell Williams d. 5 Nisan 1973 yılında dünaya geldi. Chad Hugo ile birlikte The Neptunes'u oluşturan iki üyeden biridir. Ayrıca funk-rock grubu N*E*R*D'nin solistidir. İlk solo single'ı "Frontin'"i 2003 yılında yayımlayan Pharrell, 2006 yılında ilk albümü In My Mind'ı yayımladı. 2014'te G I R L adlı ikinci albümünü piyasaya çıkardı. Albümün ilk single'ı "Happy" listelere bir numaradan girdi. "Happy", dijital satış ve izlenme oranıyla 2014 yılının en çok satılan ve izlenen single'ı oldu. "Happy"nin bu başarısı Pharrell'e bir de Oscar adaylığı getirdi.

 The Neptunes üyesi olarak Pharrell, bugüne kadar birçok sanatçının ve çeşitli hit şarkıların prodüktörlüğünü üstlendi. Besteci kimliği ile Justin Timberlake, Britney Spears ve Gwen Stefani gibi şarkıcıları liste başı yapan ünlü prodüktör, 2013 yılında T.I. ile iş birliği "Blurred Lines" ile listelerde bir numaraya yükseldi ve En İyi Şarkı İş Birliği dalında Grammy'nin sahibi oldu. 2014 yılında söz ve bestesini üstlendiği Daft Punk şarkısı "Get Lucky" ile tüm listelerde bir numara oldu. Pharrell, Billionaire Boys Club ve Ice Cream Footwear şirketlerinin de kurucusudur.

 

İlk yılları

Williams Virginia Beach, Virginia'da, Carolyn Hoggard Williams ve Pharoah Williams II'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Williams'ın dört kardeşi vardır: Pharoah Williams III, David Williams, profesyonel kaykaycı Cato Williams ve Psolomon Williams. Williams, yedinci sınıftayken katıldığı yaz kampında Chad Hugo'yla tanıştı. Kampta Williams, klavye ve bateri çalarken Hugo, tenor saksafon çalıyordu. 1990'larda Williams ve Hugo, arkadaşları Shay Haley ve Mike Etheridge ile birlikte The Neptunes adını verdikleri R&B grubunu kurdular. Grup, daha sonra katıldıkları bir yarışmada Teddy Riley tarafından keşfedildi.Liseden mezun olduktan sonra grup, Riley ile çalışmaya başladı.[

1992-2001: İlk çalışmaları

Williams, 1992 yılında SWV'nin "Right Here" adlı şarkısında yer aldı. 1994 yılında Williams ve Hugo, daha önce kullandıkları isim olan "The Neptunes" adı altında bir prodüksiyon ekibini kurdular. Ekip, ilk olarak Blackstreet'in ilk albümündeki "Tonight's The Night" parçasının prodüktörlüğünü yaptı. Sonraki yıllarda The Neptunes, çeşitli sanatçıların prodüktörlüğünü yaptı. 1998 yılında Mase'in "Lookin' at Me" şarkısından sonra, aynı yıl Billboard Hot 100'de 36 numara olan N.O.R.E'nin "Superthug" şarkısıyla grup, kendinden ve soundundan söz ettirmeye başladı. Grup, 1999'da Kelis'in Kaleidescope albümünün ve Ol' Dirty Bastard'ın Nigga Please albümünün, ayrıca Mystikal'ın hit single'ı "Shake Ya Ass"in prodüksiyonlarını üstlendi.

 2001-2004: In Search Of..., Clipse ve Fly or Die

The Neptunes'un prodüktörlüğünü yaptığı Britney Spears'ın "I'm a Slave 4 U" şarkısı 2001 yılında dünya çapında bir numara oldu. Aynı yıl Williams, Hugo ve Haley, "N*E*R*D" adı altında, In Search Of... adlı ilk albümlerini yayımladılar. Ancak albümün soundundan memnun kalmayan grup, albümü funk-rock grubu Spymob ile yeniden kaydetti. 2002'de N*E*R*D, albümü dünya çapında tekrar yayımladı. The Neptunes'un katkıda bulunduğu Nelly single'ı "Hot in Herre", ABD'de bir numaraya yükseldi. Bu başarılardan sonra The Neptunes, Ağustos 2002'de The Source Ödülleri'nde "Yılın Prodüktörleri" ödülünün sahibi oldu. Virginia kökenli rap grubu Clipse, The Neptunes prodüktörlüğündeki Lord Willin' adlı albümünü 20 Ağustos 2002 tarihinde piyasaya çıkarttı. Albüm, Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums listesine 1 numaradan girerken, Billboard 200 listesine 4 numaradan giriş yaptı. Albümden çıkan ilk iki single'ı "Grindin'" ve "When the Last Time", Billboard Hot 100'de 34 ve 19 numara oldu.

 The Neptunes, 2003 yılında çeşitli sanatçıların çalışmalarının ve remixlerine yer verdiği The Neptunes Present... Clones adlı bir albüm yayımladı. Albüm, Billboard 200 listesinde zirveye yerleşti. Ayrıca grup, Jay-Z'nin de birçok hitinin prodüktörlüğünü üstlendi. Jay-Z ile çalıştığı "Frontin'" şarkısı büyük hit (Billboard dergisine göre; 2003 yılının en büyük 34. hiti) oldu. N.E.R.D, Fly or Die adındaki ikinci stüdyo albümünü Mart 2004'te yayımladı. Ayrıca Pharrell Williams, 2004 Grammy Ödülleri'nden iki ödülle döndü: "Yılın Prodüktörü" ve Justin Timberlake’ın Justified albümündeki çalışmasıyla "En İyi Pop Vokal Albümü".

 2005-2009: İlk solo albümü ve iş birlikleri

31 Ekim 2005'te Pharrell'in, Gwen Stefani ile iş birliği "Can I Have It Like That", ABD listelerinde 48 numarada kalırken, İngiltere'de 3 numaraya ulaştı. In My Mind albümü 25 Temmuz 2006'da piyasaya çıktı. Albümden hemen önce yalnızca Avrupa'da yayımladığı "Angel", İngiltere'de 15 numara oldu. Ayrıca Kanye West ile ortak çalışması Number One" da single olarak yayımlandı. Albümün piyasaya sürülmesinden hemen önce albümdeki birkaç şarkı, internete sızdı. Bunların en dikkate değer olanı Daddy Yankee'nin eşlik ettiği "Mamacita"ydı. In My Mind albümünün son single'ı olarak Snoop Dogg ve Charlie Wilson'ın yer aldığı "That Girl" parçası oldu.

 2006 yılında Pharrell, The Clipse'in ikinci albümünün Hell Hath No Fury'nin prodüktörlüğünü üstlendi. Birçok eleştirmene göre bu albüm, Pharrell'ın o yılki en iyi prodüksiyonuydu ve bu albümle The Clipse, listelere geri döndü.[7] Ayrıca Pharrell, 2007 yılında Britney Spears'ın Blackout albümündeki "Why Should I Be Sad" şarkısının yazarlığını ve prodüktörlüğünü yaptı. Aynı yıl The Hives'ın The Black and White Album adlı albümündeki iki parçanın prodüktörüydü: "Well All Right!" ve "T.H.E.H.I.V.E.S.". Nisan 2008'de Madonna'nın piyasaya çıkarttığı on birinci stüdyo albümü Hard Candy'deki birkaç parçanın vokallerinde yer alan Pharrell, Chad Hugo'yla birlikte bu parçaların prodüktörlüğünü üstlendi.


Adı ve Soyadı : Pharrell Williams
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Pharrell Williams İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi