Pınar Aylin Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 16:55:47 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 16:55:47


Pınar Aylin Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Pınar Aylin, Türk Pop Müziği ses sanatçısı, söz yazarı ve besteci, oyuncu ve televizyon sunucusudur. 1990'lı yıllarda seslendirdiği pop şarkıları ve çıkış şarkısı olan ''Deliler Gibi'' ile ünlü olmuştur.

12 Mayıs 1972 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlkokula 5 yaşında gidip öğretmen annesinin öğrencisi oldu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. Ege Üniversitesi ''İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık'' bölümü’nde yükseköğrenim gördü. Öğrenci iken TRT İzmir Televizyonu’nda gençlik programları sunmaya başladı. Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra Kanal Ege‘de kendi programlarını hazırlayıp sundu.

Müzik yaşamı 1994 yılında İstanbul’da başladı. 1995 yılında Raks Müzik'ten ''Ben Bahara Hazırım'' adlı ilk albümünü çıkardı. Albümün ilk klibi, bir kamyonetin arkasında çektiği ''Deliler Gibi'' idi. Bu klip ile kısa zamanda büyük şöhreti yakaladı. Bu albümden ''Deliler Gibi'', ''Karar Ver'', ''Ya Sen Gidip De'' ve ''Körkütük'' gibi şarkıları hit oldu ve kliplendi. İlk albümün getirdiği başarıyla 1. Kral Tv Video Müzik Ödülleri'nde ''En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı'' dalında aday olmuştur. Aynı yıl Altın Kelebek Ödülleri'nde ''En İyi Çıkış Yapan Kadın Solist'' ödülünü almıştır. “Ben Bahara Hazırım” albümü yıl sonunda 3 milyon 500 bin satmış ve kendi müzik şirketi Raks Müzik tarafından o yılın ''En Çok Satan Altın Albümü'' ödülünü almıştır.

1997 yılında Pınar Aylin ikinci albümü ''Güneşten'' albümünü Raks Müzik'ten çıkarmıştır. Bu albümden ''Yalvaramam'', ''Adam Olaydın'', ''Arama'' şarkıları kliplenmiş ve hit olmuştur. Albümdeki bir diğer bonus şarkı Gökhan Tepe imzalı ve vokalindeki ''Hasret'' şarkısı da hit olmuştur. Güneşten albümü 4 milyona yakın satmış ve pek çok ödüle layık görülmüştür.

Pınar Aylin 1998 yılında Raks Müzik'ten çıkan üçüncü albümünü ''Ay Işığında''yı piyasaya sürdü. Bu albüm Pınar Aylin'in kariyerindeki en zirve albümü olmuştur. Pınar Aylin’in, Yalan Rüzgarı’nın yakışıklı Dany’si, Michael Damian‘la yaptığı düet, müzik kariyerinde önemli bir aşama oldu. Damian’ın, albümünü dinlediği Türk kadın vokaller arasından kendisini seçmiş olması, Pınar’ı çok mutlu etti. Michael Damian’la birlikte, “Don’t Make Me Wait” parçasına, İngilizce ve Türkçe olarak düet yaptılar. Büyük beğeni toplayan parça, Damian’ın, Amerika’da aldı. Parçanın klibi, Türk kanallarının yanı sıra Amerikan MTV ve E Channel’de sık sık yayınlandı. Aynı parça, Aylin’e yurt dışından ödül getirdi. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği 1. Bahar Şenliği Özel Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Sanatçısı Ödülüne” layık görüldü. Yine aynı yıl 1998 Kral Tv Video Müzik Ödülleri'nde en iyi pop müzik kadın sanatçı ödül adaylığı elde etmiştir. Ay Işığında albümündeki ''Ay Işığında'', ''Bekletme'', ''Don't Make Me Wait'', Dokun Bana'' gibi şarkıları kliplendi ve hit oldu. Ayrıca bu albümdeki 11 şarkıda hit olmuş ve listelerde uzun süre kalmıştır.1990'lı yılların en çok dinlenen sanatçıların başında yer alan Pınar Aylin, müzik kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüştür. “Ay Işığında” albümü 5 milyonun üzerinde satmış ve yaptığı üç albümde döneme iz bırakan ve damga vuran önemli albümler olduğu için o yıl TRT Pınar Aylin'e Eurovision'a gitmesi yönünde baskılar yaptı. Fakat çeşitli sebeplerden ötürü gidememiştir. Raks Müzik 1998 yılında müzik alanındaki tüm faaliyetlerini sonlandırmış ve tüm haklarını Universal Music Group'a devretmiştir. Pınar Aylin'in üç albümlük anlaşması böylece sona ermiştir.

Pınar Aylin 1999 yılında Sabah Gazetesi'nin ''Ozmo Show'' çocuklar için eğitici bir reklam filminde oynamıştır. Aynı zamanda markanın uluslararası yüzü olmuştur. Ozmo, Sabah Gazetesi, BBC ve Atv ortaklığı ile hazırlanmış bir projeydi. Pınar Aylin aynı yıl sürpriz bir görüşme yaparak yıldırım hızıyla Sony Müzik ile anlaştı ve dördüncü albümü için hızlı bir çalışmalara başladı. Raks Müzik ile Polygram'ın birleşmesinin ardından Universal'ın Polygram'la sözleşmesini uzatmayı düşünmeyen Pınar Aylin, daha sonra Sony Müzik yetkilileriyle görüşerek, iki albümlük sözleşmesini imzaladı. Bundan önce ‘‘Ben Bahara Hazırım’’, ‘‘Güneşten’’ ve ‘‘Ay Işığında’’ adlı üç albüm hazırlayan Pınar Aylin, kendisine uzatılan sözleşmede yurt dışı yorumcu haklarının bile elinden alınmak istendiğini hissedince sözleşmesini yenilemekten vaz geçtiğini ileri sürdü. Aynı sene Pınar Aylin iş adamı Mert Tokatlıoğlu ile evlendi.

2000 yılında dördüncü albümü ''Çöl Fırtınası'' albümünü Sony Müzik'ten çıkarmıştır. Önceki albümlerinde daha sade bir imaja sahip olan Pınar Aylin, bu albümüyle yeni milenyuma göz kırpıp daha kadınsı bir havaya büründü. ‘‘Çöl Fırtınası’’, şu aralar özellikle de ‘‘Dön Bak’’ isimli çıkış şarkısıyla bütün kulüplerde ve bir de radyolarda uzun süre çalmıştır. Bu albümden ''Çöl Fırtınası'', ''Dön Bak'', ''Alıştın Mı?'', ''Toca'', ''Unutma'' ve '%100 Aşk'' gibi albümdeki birçok şarkı hit oldu. Çöl Fırtınası albümü yıl sonunda 3 milyon satış yakalamıştır.

Pınar Aylin hamilelik dönemi için ve kızımı kendim büyüteceğim dediği için 4 yıl ara verdiği müziğe 2004 yılında ''No.5'' adlı beşinci albümünü Şahin Özer Müzik'ten çıkarmıştır. Pop-Dance tarzında olan bu albüm çok sevilir ''Sebebini Sorma'', ''Günahsa Günah'', Yine Sonbahar'', ''Cesaretin Yok'' ve ''Yalan'' gibi şarkıları kliplendi hit oldu.

2006 yılında Grup Barikat namıdiğer Jöntürk'ün ''Şaman'' albümüne konuk sanatçı oldu. Aylin grupla beraber ''Bırakma Beni'' aldı şarkıya düet yapmışlardır.

2007 yılında Pınar Aylin, Seyhan Müzik etiketiyle ''Aslolan Ben'' adlı yedinci albümünü piyasaya sürmüştür. Albümden ''Aslolan Ben'', ''Çanta'', ''Yolcu Yolunda Gerek'' gibi şarkıları kliplendi ve hit oldu. Pınar Aylin, aynı sene Acun Ilıcalı'nın yapımcılığını üstlendiği ve Show Tv'de ekrana gelen ''Buzda Dans'' yarışmasının ilk sezonunda ünlüler takımında dansçı ünlü olarak yer almıştır. Bu yarışmada finale kadar ilerlemiştir.

2009 yılında Pınar Aylin ilk maxi single - EP albümü olan ''Masal Bu Ya''yı Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Aynı yıl Bez Bebek dizisinde 10 bölüm müzik öğretmeni Mimi karakterine hayat vermiştir. Pınar Aylin aynı seneye birde televizyon programı sığdırmış Show Tv'de yayınlanan Korolar Çarpışıyor programında Nalan, Kutsi, Ferdi Tayfur gibi isimlerle jüri kadrosunda yer almıştır.

2011 yılında Pin Prodiction adlı kendi müzik şirketini kuran fakat uzun ömürlü olmayan bu müzik şirketinden ''Hit 70'ler'' adlı sekizinci ve son albümü çıkarrtı. Aynı yıl Pınar Aylin, Ümit Sayın'ın ''Söz Müzik Ümit Sayın'' albümünde Pınar Aylin'in 1995 yılında Ben Bahara Hazırım albümünde seslendirdiği ve 90'lara damga vuran sözü ve müziği Ümit Sayın'a ait olan ''Ya Sen Gidip De'' adlı eseri Ümit Sayın'ın 2011 yılında çıkardığı proje albümünde birlikte yeniden yorumlayarak düet yapmışlardır. Ardından müziğe uzun yıllar ara verdi. Pınar Aylin 2012 yılında İstanbul'dan ayrılıp İzmir'e yerleşmiştir.

Pınar Aylin, Edebiyat alanında ilk eseri 2017'de yayımlanan "Peri Masalı'' ''21'' adlı romanıdır.

Pınar Aylin, 2019 yılında uzun yıllar ara verdiği müziğe ''Aradığın Aşk Bende'' ve ''Yazık Oldu'' isimli 2 tekli ile geri dönmüştür.

 

Diskografi

1995: Ben Bahara Hazırım

1997: Güneşten

1998: Ay Işığında

2000: Çöl Fırtınası

2004: No. 5

2007: Aslolan Ben

2009: Masal Bu Ya

2011: Hit 70'ler

Single'ları (Tekli)

2019: Aradığın Aşk Bende

2019: Yazık Oldu

 

Konuk Olduğu Albümler

2006: Pınar Aylin (Jöntürk'ün ''Şaman'' albümünde ''Bırakma Beni'' şarkısında düet yapmıştır.)

2011: Pınar Aylin (Ümit Sayın'ın ''Söz Müzik Ümit Sayın'' albümünde Pınar Aylin'in 1995 yılında Ben Bahara Hazırım albümünde seslendirdiği söz müziği Ümit Sayın imzası taşıyan ''Ya Sen Gidip De'' adlı eseri Ümit Sayın'ın 2011 yılında çıkardığı proje albümünde birlikte yeniden yorumlayarak düet yapmışlardır.)


Adı ve Soyadı : Pınar Aylin
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Pınar Aylin İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi