Sami Yusuf Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 17:10:07 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 17:10:07


Sami Yusuf Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Sami Yusuf 1980 yılında Tebriz, İran'da Azeri bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Müzisyen bir ailede yetişen Yusuf 3 yaşında iken ailesi Birleşik Krallık'a yerleşmiştir. Müzik hocalığını daha genç yaşlardan itibaren, bestekâr ve müzisyen olan babası Babak Radmanesh yapmıştır. 2003 yılında Al Muallim albümünü piyasaya sürmüştür. 2011 yılında Birleşmiş Milletler Ünlü Gönüllüsü Ortakları arasına seçilmiş, Dünya Gıda Programı (WFP) adına yardım kampanyalarında görev almıştır. 2013 yılında, Haiyan tayfunu’nun vurduğu Filipinler’deki afetzedelere yardım amaçlı WFP öncülüğünde Live Feed Philippines Kampanyası başlatmıştır ve "Hope Survives" adlı parçasıyla bu kampanyaya dikkat çekmiştir. Temmuz 2009'da Roehampton Üniversitesi'nden doktora fahri ödülü almıştır.

Sami Yusuf Awakening records plak şirketinden ayrıldıktan sonra bir süre Etm International şirketi ile çalışmış ve daha sonra Andante Records plak şirketini kurmuştur. 2015 yılında ''The Gift of Love'' adlı eseri için Türkiye, Suudi Arabistan, Filistin, Ürdün, Kanada gibi farklı ülkelerde çekim yapmıştır. 2005'te Mariam Yusuf ile evlenmiştir.

Sami Yusuf 2003 yılında "Al Muallim" albümünü piyasaya sürmüştür. Bu albüm kısa zamanda dinleyicilerle bütenleşmiş ve dünyada yaklaşık 2 milyon kişi tarafından satın alınmıştır. Albüm'de Suppilacition eseri Afganistanlı yazar Halid Hüseyni kitabından kurgulunan ''The Kitter(Uçurtma avcısı) filminde kulanılmıştır. Sami Yusuf 2005 yılında "My Ummah" albümünü çıkarmış ve albümde yer alan''Hasbi Rabbi'' eseri dinleyiciler tarafından sevilmiş; bu esere Birleşik Krallık'ta Londra'da, Türkiye'de İstanbul'da, Hindistan'da Taç Mahal'de, Mısır'da Kahire'de çekim yapmıştır ve Türkiye'de büyük bir kitle tarafından sahiplenilmiştir. Sami Yusuf'un Türkiye'de 2006 yılında İstanbul'da Taksim Meydanı'nda verdiği konsere 250.000 kişi katılmış ve büyük yankı uyandırmıştır. Türk halkı ile bağı iyice sıklaşmıştır. 

 Daha sonra 2010 yılında Etm International opak sirketi ile altı albümlük sözleşme imzalamıştır. Sami Yusuf 2010 yılInın sonlarına doğru ''Wherever you are'' albümü çıkmıştır. Bu albümde ''You Come To Me'' adlı eseri Youtube'a yüklenilmiş ama eski plak şirketi ile davalı olduğundan Youtube tarafından kaldırılmıştır. Ancak kısa zamanda tekrar yüklenilmiştir ve şu anda 20 milyon kişi tarafından izlenilmiştir. Wherever you are albümü 10 milyon kişi tarafından satın alınmıştır. Sami Yusuf 2012 yılında "Salaam" albümü piyasaya sürmüştür ve albüm dünyada 30 milyon dinleyiciyle buluşmuştur. Salaam albümde bulunan Forgetten Promises Afrika'da son 60 yılda en büyük insan açlıgını göstermek için Avrupa, Afrika ülkerinde klip için çekim yapmıştır. Sami Yusuf 2014 yılında "The Centre" abümü çıkarmıştır. Sami Yusuf Tahranlı Araştırmacı Yazar, Akademisyen Prof. Seyyid Hüseyin Nasr bütün sözleri Hüseyin Nasr'a ait "Songs Of the Way" albümü çıkarılmıştır. Son iki yılda Sami Yusuf iki tane daha konser albümüne yer vermiştir. 2015 yılında ''The Gift of Love'' adlı eseri için Türkiye, Suudi Arabistan, Filistin, Ürdün, Kanada gibi farklı ülkelerde çekim yapmıştır. Bir tanesi 2012 yılında Katar'da verdigi konseri ''Live at the Katara Ampitheatre'' ve ikincisi 2015 yılında Londra'da konser verdiği ''Live Concert 2015'' albümüdür.

 


Adı ve Soyadı : Sami Yusuf
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Sami Yusuf İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi