Sean Paul Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 17:10:14 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 17:10:14


Sean Paul Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Sean Paul, Jamaika'nın Kingston şehrinde doğdu. Sean Paul hayatının ilk yıllarını rahat bir şekilde Jamaika'nın kuzeyinde doğduğu yerden birkaç mil uzakta olan Saint Andrew Parish şehrinde geçirmiştir. Sean Paul okulunu bitererek ünlü olmuş bir şarkıcıdır. Babasının adı Garth Portekiz Yahudisi ve Afrika kökenli, annesi Frances ise İngiliz ve Çin kökenli Jamaikalılardır. Sean Paul'ün ailesindeki üyelerin çoğu yüzücüdür. Sean Paul'ün dedesi Jamaika Erkek Milli Su Polosu Takımındaydı.

 1960'larda Sean Paul'ün babası takım için su polosunda yer almıştır ve annesi sırt üstü yüzücülüğü yaptığı zamanlarda babası uzun mesafeli yüzmede yarışmıştır. Sean Paul ise 13 yaşından 21 yaşına kadar ulusal su polosu takımında yer almıştır. Daha sonra Sean Paul müzik kariyeri için sporu bırakmıştır. Sean Paul bir röportajında su polosunda başarılı olamazsa basketbola yöneleceğini ve basketbolda da kariyer yapmaya çalışacağını söylemiştir bir de aynı röportajda basketbolda çok yetenekli olduğunu ve denese gerçekten basketçi olabileceğini söylemiştir.

 Dancehall muzik SP nin ilk tutkusudur. Sean Paul DJ olduktan sonra kendi şarkılarını yazmaya başladı. 1996 yılında Sean Paul yapımcı Jeremy Harding ile ilk single çalışması olan "Baby Girl(Don't Cry)" adlı reggae şarkıyı yayınladı. Bu şarkı Sean Paul'e önemli bir başarı sağlayınca üstüne Jamaika hitleri olan "Nah Get No Bly (One More Try)", "Deport Them", "Sound The Alarm" "Infiltrate" ve "Strategy" gibi parçaları yayınladı. 1999 yılında Sean Paul bu şarkılarıyla Amerikada bir miktar dinleyici elde etti. 1999 yılında Mr Vegas’la birlikte ünlü rapçi DMX için bir parça hazırladı. Here Comes The Boom adını taşıyan single, Hype Williams’ın Belly filminde de kullanıldı. Aynı sene Sean Paul "Hot Gal Today" adlı parçasıyla Billboard rap chartlarında ilk 10 içine girmeyi başardı ve bu parça radyoların en çok çaldığı hitlerden biri oldu. Ne yazık ki Sean Paul, Mr. Vegas'la "Hot Gal Today" in remixlerini yaptıkları sıralarda Amerika'da yavaş yavaş popüleritesini yitirmeye başladı. Fakat bu durum Sean Paul'ün hızını kesmedi ve ilk albümü olan "Stage One" ı hayata geçirmek için çalışmaya başladı.

 Sean Paul 2000 yılının mart ayında ilk albümü olan "Stage One" albümünü yayınladı.Albümde eski parçalar ile beraber birkaç tanede yeni parça vardı. Deport Dem isimli parça dünya çapında bir başarı sağladı. Daha sonra 2001 yılında Sean Paul Kanadalı rapçi Kardinal Offishall'ın "Quest for Fire: Firestarter, Vol. 1" albümündeki "Money Jane" adlı şarkısında yer alarak bir klip çekilerek şarkı yayınlandı. Bu video 2001 yılında en iyi rap videosu seçilerek müzik ödülü aldı. Ayrıca bu şarkı 2001 "Juno" ödüllerinde en iyi rep şarkısı dalında aday olarak gösterildi.

 2002 yılında Sean Paul büyük patlama yaratacak olan "Dutty Rock" albümünü yayınladı. Albümden ilk çıkan single olan "Gimme the light" Bilboard listelerinde en iyi 100 single arasına girdi. Albümden çıkan ikinci single olan "Get busy" şarkısı dünya çapında başarı sağladı ve albüm 6 milyon sattı. Sean Paul "Dutty Rock" albümü ile 2004 senesinde En İyi reggae albümü dalında Grammy ödülü kazandı. Daha sonra Beyonce ile yayınladığı "Baby Boy" ve Blu Cantrell ile Yayınladığı "Breath" şarkıları 2003'ün en iyi hitleri olarak müzik listelerinde yer aldı.

 2005 yılında Sean Paul 3.albümü olan "The Trinity"i yayınladı.Sean Paul yayınladığı bu albüm ile geçici bir isim olmadığını kanıtlamış oldu. Albüm 4,5 milyondan fazla sattı. Türkiye'de 100.000'den fazla satmıştır. Bu Albümü 2005 Billboard Müzik Ödüllerinde En Çok Satan Reggae Albümü dalında bir ödül aldı. Albümdeki Temperature şarkısı 2006 Billboard Müzik Ödüllerinde en iyi 100 single arasına girmeyi başardı. 2006 Amerikan müzik ödüllerinde Pop/Rock dalında yılın favori erkek artisti seçildi. Sean Paul 2006 Jamaikan ödüllerinde en İyi Şarkıcısı dalında bir ödül kazandı .Sean Paul 2007 yılında 20. ASCAP Rhythm ve Soul Müzik Ödüllerinde yine yılın en iyi reggage artisti seçilerek 4 yıl üst üste yılın en iyi reggae artisti seçilen sanatçı oldu ve bu olaydan sonra birçok DJin ve 50 Cent , Pretty Ricky , Rihanna gibi isimlerin ilgi odağı olmuştur , sanatçının yaptığı bütün DJ çalışmaları klipsiz olsa bile çok tutmuştur. Sanatçının "Temperature" ve "Give it up to me" şarkıları ile de en iyi rap dalında 2 ödül almıştır.

 Sean Paul 4. stüdyo albümü olan İmperial Blaze'ı 2009 senesinın Ağustos ayının 18. gününde bütün dünyaya aynı anda göndermiştir. Albümde 20 parçaya yer verilmiştir. Albümden çıkan ilk single olan So Fine 2 Haziran tarihinde çıkmıştır. Uzunluğu 3.31 dir. Bu single Bilboard Hot 100 listesinde 50. sıraya oturmuştur. Şarkıya birçok remix yapılmasına rağmen tek official remix Baba Khan , Sunny Brown ve Lomatıcc üçlüsünden gelmiştir. Albümden çıkan 2. single Press İt Up 4 Ağustos tarihinde çıkarılmıştır ancak so fine kadar ses getirmemiştir. Uzunluğu 3.43 tür. Albümden çıkan son single Hold My Hand'dir. Bu single 29 Eylülde çıkarılmıştır. Sean Paul'ün dünyayı sallayan başka bir olayıda SP gibi dancehall düşkünü bir insanın nasıl böyle bir parça bestelemesidir ve bu düşünceyle İmperial Blaze albümünü iyice ınanılmaz kılınmıştır. İmperial blaze albümü 2010 Grammy ödüllerinde Best Reggae Albüm yani En İyi Reggae albümü dalında aday olmuştur fakat ödül Stephen Marley isimli raggae sanatçısında gitmişti

 Albüm dışı featuringieri amerikalı grup sanatçısı The saturdays ile yaptığı "WHAT ABOUS US" şarkısı ve Arash ile çıkardığı "SHE MAKES ME GO" şarkısı 2013 yılının hitleri olarak piyasaya sürülmüştür.


Adı ve Soyadı : Sean Paul
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Sean Paul İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi