Seden Gürel Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 15-04-2024 17:10:35 - Güncellenme Tarihi : 15-04-2024 17:10:35


Seden Gürel Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Asker bir babanın çocuğu olarak Ankara'da doğdu. İlkokul 1. sınıfta ailesiyle İstanbul'a yerleşti. Moda'daki Bahariye İlkokulundan mezun olduktan sonra orta ve lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesinde tamamladı. Üniversite eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde okudu.

 Okul yıllarından itibaren müzikle iç içe olan Seden Kutlubay ilk stüdyo deneyimini 14 yaşında gerçekleştirdi. Milliyet Türkiye Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması'nda okulu adına yarıştı. Üniversite yıllarında İlhan İrem'in vokalistliğini yaparken Sevingül Bahadır ile Onlar grubunu kurdu. Onlar, Klips topluluğu ile birleşerek "Halley" şarkısı ile 1986 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katılıp birinci oldu ve Türkiye'yi Eurovision'da temsil etme hakkını kazandı. Türkiye elemelerinde Seden Gürel ve Sevingül Bahadır'dan oluşan Onlar'a, 1986 Eurovision Şarkı Yarışması'nın Seden Kutlubay'ın sınav dönemine gelmesi ve bazı sorunları sonucu finale gidememesi neticesinde Candan Erçetin dâhil oldu. Klips ve Onlar, 1986 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması'nda 53 puanla 9. oldu. Sanatçı, kendisi gibi müzisyen olan Aykut Gürel ile tanışıp 1989'da evlendi.

Gürel, "Bir Yudum Sevgi" adlı ilk solo albümünü, 1992 yılının Eylül ayında çıkardı. Doksanlı yıllarda Türk pop müziğinde etkili olan bir isim oldu. Neslihan Yargıcı tarafından kendisine Beyaz Şapkalı Kız ismi verildi. Sanatçı, eşi ile 2002 yılında adını kızları İrem Gürel'den alan İrem Records'u kurdu. Seden Gürel son albümü "Bir Nefes"i 7 Mart 2008 tarihinde çıkardı.  Çift 2 Haziran 2012'de 23 yıllık evliliklerini sonlandırdı. Gürel, 20 Temmuz 2014'te avukat Macit Koçer'le 2. evliliğini yaptı.


Adı ve Soyadı : Seden Gürel
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Seden Gürel İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi