Su Soley Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 06:56:58 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 06:56:58


Su Soley Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Su Soley 6 Eylül 1981 tarihinde Ankara’da doğdu. Öğrencilik yılları spor ve müzikle iç içe geçti. Buz pateni, atletizm, tenis, basketbol, kayak ve snowboardun yanında, 13 yıl boyunca, yüzme başta olmak üzere monopalet, sutopu, sualtı ragbisi sporlarında Türkiye çapında birçok müsabakaya katılıp çok sayıda derece elde etti. Ayrıca yüzme öğretmenliği yaptı ve Ankara’da sualtı sporlarında ‘Yılın Sporcusu’ seçildi.

Yaşamı boyunca müzik hep vardı. Çocukluk yıllarında evde ud, keman çalınır; klasik, çağdaş ve popüler müzik türleri dinlenirdi. Diğer küçük nefesli enstrümanları saymazsak, ilk ciddi enstrümanı 12’nci doğum gününde anne ve babasının armağan ettiği gitardı. 13 yaşında davul dersleri almaya başladı.

 2005 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği'nden mezun oldu.Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli sanatçı olarak görev yaptığı dönemde politik eleştiri oyunu olan ‘Avrupa Komedyası’nda rol aldı. 13 Nisan 2006’da prömiyeri yapılan ve her gösterimi kapalı gişe oynayan oyun siyasi bir kararla gösterimden kaldırılarak tiyatro repertuvarından çıkarıldı.

Profesyonel müzik hayatına 2000 yılında Ankara'da başlayan sanatçı; 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü'nü kazanarak İstanbul'a yerleşti. İstanbul Gelişim Orkestrası ve ardından Ajda Pekkan, Teoman ve Yalın’a vokal yaparken bir yandan da kendi orkestrasıyla özel gecelerde sahne aldı, konserler verdi. Latin, caz, Funk, Soul, Hiphop, rock, 80’s, R&B ve Pop müzik icra ederek; Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Rumca dahil pek çok dilde şarkılar söylemektedir.

2005 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği'nden mezun oldu.

 2012 yılında "Bu Yaz" ve "Anladın mı?" isimli iki özgün bestesini canlı performans videolarıyla youtube sayfasından paylaştı. 2014 yılında Dokuzsekiz Müzik yapımcılığında Dengesizim isimli bestesini yayınladı. Ardından 2016 yılında İskender Paydaş ortaklığı ile "Müebbet Hayalet" isimli bestesini video klibiyle birlikte yayınladı.

2018 yılında kendi yapım şirketini kurdu ve Soley Tunes isimli dijital müzik etiketini oluşturdu. Yapımcılığını üstlendiği ilk albümü "Hep Bi Tufan" isimli 6 şarkılık projesi oldu. Albümün şarkıları sırasıyla; "Hep Bi' Tufan", "Şaşkın Sevgilim "(Akustik), "Bu Yaz", "Anladın mı?", "Yap Bi' Numara", "Şaşkın Sevgilim" (Nu-Disko)....

 2018 yılının Ağustos ayında "Drama Köprüsü" isimli anonim eseri, modern bir yaklaşımla, yeniden yorumladı ve videosu ile birlikte yayınladı.

2019 yılında 18 Mart'ın yıl dönümünde , "Çanakkale Türküsü" isimli türküyü yeniden seslendirip dijital platformlarda paylaştı. 

2019 yılının sonunda, düzenlemesi de kendine ait ilk özgün bestesi "Zamansız Aşk"ı klibi ile birlikte yayınladı.

 

 


Adı ve Soyadı : Su Soley
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Su Soley İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi