Timuçin Esen Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 10:54:57 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 10:54:57


Timuçin Esen Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Timuçin Esen 14 Ağustos 1973 Adana'da doğdu.Aslen Niğdeli olan Esen, her ikisi de avukat olan anne babanın ilk çocuğudur. Annesinin adı Nihal ve babasının adı Üstün Esen'dir. Çocukluğu 7 yaşına kadar Keban Barajı lojmanlarında geçti. TED Ankara Koleji mezunu olan Esen, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Ankara Hacettepe Devlet Konservatuvarı'nda okurken barlarda çalıp söylemeye başladı.

 İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi almış, Los Angeles'taki California Insitute of the Arts'ta 7 yıl sinema - yönetmenlik üzerine master yapmıştır. Ayrıca ABD'deki oyuncu koçu Larry Moss'un öğrencilerinden biridir. Öğrencilik yıllarında "Çıkmaz Sokak" adında orta metrajlı bir film çekmiştir. Bu filmde Engin Günaydın ve Olgun Şimşek rol almıştır. Konusu varoşlarda geçen, değişik bir anlatımı olan filmin bir kısmı dijital çekimle yapılmış olup belgesel ağırlıklı bir filmdir.

 Türkiye'ye döndükten sonra, "Gurbet Kadını" dizisinde "Hakkı Ağa" rolüyle gönüllerde taht kuran oyuncu, dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen'le beraber "Gönül Yarası" adlı sinema filminde rol almıştır. Bu filmde; gözü kara, aşkı için dünyayı yakacak bir adam olan "Halil" karakterini canlandıran Esen, canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ve SİYAD'da (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

 Sonrasında yönetmenliğini Uğur Yücel'in yaptığı "Yazı Tura" adlı filmde asker rolünü canlandırmıştır. "Hırsız Polis" adlı dizide; ideallerinin peşinden giden, adaleti gerçekleştirmek için çalışan, kendini tümüyle işine adayan ama 'Mavi' bir aşkla karşılaşan "Çınar" rolünü canlandırdı.

 2006-2008 yılları arasında Melih Cevdet Anday'ın eseri olan "Mikado'nun Çöpleri" isimli tiyatro oyununda rol almıştır. Sanatçı, yönetmenliğini Tolga Örnek'in yaptığı "Labirent" filminde Meltem Cumbul'la tekrar kamera karşısına geçmiştir. Bu filmde Esen, Fikret adındaki bir istihbaratçıyı canlandırmıştır. Sanatçı bu rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülü'nü almıştır. Aynı zamanda bu rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir. "Galip Derviş" isimli dizinin jenerik müziğini seslendirmiştir.

 2014-2015 yıllarında Gönül İşleri dizisinde "Yılmaz Durmaz" (Deli Yılmaz) karakterine hayat vermiştir. Dört büyük kulüpte ve eski bir Anadolu takımında top koşturduktan sonra jübile yapıp aile hayatına karışan, deli dolu hareketleri olan, ailenin tüm üyelerini canı gibi seven bir karakteri canlandırmıştır. 2016-2017 yılları arasında başrolde oynadığı "Bodrum Masalı" dizisindeki Faryalı karakterini canlandırmıştır.

 Çekimlerine 2017 yılında başlanan ve 26 Ekim 2018'de vizyona giren Müslüm filminde, arabesk ve halk müzik sanatçısı Müslüm Gürses'i canlandırmıştır. Sanatçı, bu filmde Müslüm Gürses şarkılarını kendi sesiyle söylemiştir. Bu filme hazırlık sürecinde bağlama ve şan dersleri almıştır. Ayrıca New York'ta bir süre ünlü oyuncu koçu Greta Seacat ile çalışmıştır. Müslüm filmi, 6.185.949 seyirci ile 2018 yılının en çok izlenen filmi olmuştur. Toplamda 37 haftada 6.480.548 seyirci ile buluşmuştur. Filmin soundtrack albümü ("Müslüm Baba" Orijinal Film Müzikleri) DMC etiketiyle satışa sunulmuştur. Timuçin Esen'in filmde seslendirdiği şarkılar müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

 Sanatçı,son olarak 17 Aralık 2019'da Kanal D'de yayına başlayan ve 25 Mayıs 2021 tarihinde final yaparak sona eren Hekimoğlu dizisinde Ateş Hekimoğlu isimli doktoru canlandırdı. 


Adı ve Soyadı : Timuçin Esen
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Timuçin Esen İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi