Tommy Lee Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 11:08:50 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 11:08:50


Tommy Lee Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Thomas Lee Bass 3 Ekim 1962 doğumlu, ağır metal grubu Mötley Crüe'nin kurucu ortağı ve davul çalan Amerikalı bir müzisyendir. Ayrıca rap metal grubu Methods of Mayhem'i kurmuş ve solo müzik projeleri yürütmüştür.

Yaşamı

Lee, 1962'de Yunanistan'ın Atina kentinde, Amerikan ABD Ordusu çavuşu olan babası David Lee Thomas Bass ve 1957 Yunanistan Güzeli güzellik yarışmasında yarışmacı olan annesi Vassiliki "Voula" Papadimitriou'nun çocuğu olarak dünyaya  geldi . Aynı zamanda Athena adında davulcu bir kız kardeşi vardır . Lee yaklaşık iki yaşındayken, babası aileyi Kaliforniya'ya yerleştirerek ABD’ye geri taşımıştır.

Müzik

Lee, ilk bagetlerini dört yaşındayken, bateri setini ise gençken aldı. LA kulüp grubu ‘Suite 19’ ile başlayarak müzik alanında kariyer yapmak için liseyi bıraktı. Gençken Led Zeppelin , Van Halen , Cheap Trick , Kiss , AC/DC ve Sweet gibi grupları dinlerdi . Davul için etkilendiği isimler ise; John Bonham , Tommy Aldridge , Alex Van Halen ve Terry Bozzio'dur.

1970'lerin sonunda Lee'nin grubu ‘Suite 19’, Van Halen ve Quiet Riot gibi diğer gelecek vadeden grupların yanı sıra Los Angeles'taki ‘Sunset Strip’ kulüp turunun müdavimiydi . ‘Sister’ ve daha sonra ‘London’ gruplarıyla aynı devrede çalan basçı Nikki Sixx ile tanıştı . Sixx, Sister'ın imgelerini baz alarak teatral  heavy metal tarzında bir tiyatro grubu kuruyordu. Bu sırada Lee’nin davul performanın hayranı oldu. Lee bu dönemde soyadını bıraktı ve 1,85 cm boyu ve zayıf fiziği nedeniyle "T-kemiği" takma adını kazandı. Londra grubu 1981'de dağıldığında, Lee ve Sixx birlikte yeni bir grup kurmaya karar verdiler. Kısa bir süre sonra gitarist Mick Mars gruba katıldı. Karizmatik bir solist arayan Lee, diğerlerine lisede tesadüfen tanıdığı bir şarkıcı olan Vince Neil'den bahsetti; Neil kısa süre sonra gruba katıldı ve ‘Mötley Crüe’ kuruldu.

 

Diskografi

Solo Albümleri

Never a Dull Moment (2002)

Tommyland: The Ride (2005)

Andro (2020)

 

Mötley Cüre ile

Main article: Mötley Crüe discography

 

Mayhem Methods ile

Methods of Mayhem (1999)

A Public Disservice Announcement (2010)

 

Rock Star Supernova ile

Rock Star Supernova (2006)


Adı ve Soyadı : Tommy Lee
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Tommy Lee İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi