Uğur Işılak Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 11:24:05 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 11:24:05


Uğur Işılak Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


 

Uğur Işılak 15 Kasım 1971'de Almanya'nın Velbert şehrinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ahmet, annesinin adı ise Arife'dir. Aslen Şereflikoçhisar, Ankara'lıdır. Daha sonra ailesiyle birlikte Gelsenkirchen şehrine taşınmıştır. Henüz çocukluk yıllarında, şiire ve şairlere olan merakı ile sekiz yaşlarında ilk şiirlerini yazmaya başladı.

 On iki yaşlarında ağabeyi Abdullah Işılak'tan, bağlama dersleri alarak bağlama çalmayı öğrendi. Bağlamada ustalaşmasıyla birlikte, genelde halk edebiyatı normlarında yazdığı şiirlerini, on üç yaşında bestelemeye başladı. İlk, orta ve lise tahsilini Almanya’da tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşmiştir. Konya/Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim görmüştür. Açıköğretim İktisat Fakültesini bitirdi. Fatih Ünivesitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümüne devam etti.

 1987 yılından itibaren ilk çalışmasını yaparak profesyonel olarak müzik hayatına başlamıştır ve Avrupa'nın muhtelif yerlerinde konserler vermiştir. 1990 yılında Almanya'da kendine ait ses kayıt stüdyosu kurarak aranje ve tonmaisterlik yapmaya başlamıştır. İlk solo albümünü 1988 yılında "Vatanın Kurbanıyım" ile müzik piyasasına giriş yapan Işılak, 1998 yılında Türkiye'ye dönerek çalışmalarına devam etmiştir. Aynı yıl İstanbul’da 'Divan Müzik' şirketini kurdu.

 Sanatçı, ardından 2001 yılında çıkardığı “Yıldırım Gibi” adlı albümünün promosyonuna paralel olarak 8 hafta “Uğur Işılak'la Ozanca” isimli kendi TV programını sundu. Uğur Işılak, 2008 – 2010 yılları arasında ATV Avrupa kanalında 32 hafta düzenli olarak ‘’Uğur Işılak’la Yıldırım Gibi'' İsimli TV programını hazırlayıp sundu. Daha sonra“Söz pazarı” ve TRT Haber kanalında “Yeni Şeyler Söylemek lazım” isimli programlar yaptı. 2002 yılında “Ben Ağlarsam Kıyamet Kopar” adlı albümünü piyasaya sürmüştür.

 

TRT, ATV, 360tv başta olmak üzere birçok ulusal kanalda kültür-sanat programları yapmıştır. Bunların arasında Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve bin yıllık edebiyat tarihimizde yer alan önemli şair ve ozanlardan sadeleştirme yaparak  derlediği ve bestelediği onlarca eserden oluşan albümler bulunmaktadır. Yaptığı kültürel çalışmalar sayesinde birçok ödüle layık görüldü. 2012 yılında Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinden oluşan “Üstad” albümünü çıkarmıştır.

 


Adı ve Soyadı : Uğur Işılak
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Uğur Işılak İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi