Yaşar Kurt Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 11:30:01 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 11:30:01


Yaşar Kurt Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Yaşar Kurt,16 Ağustos 1968, İstanbul'da doğdu.1974 - 1989 yılları arasında ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Liseyi Kadıköy Mehmet Beyazıt Lisesi'nde okudu. 1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü'ne girdi. Bu üniversiteden mezun olamadı.

 Bir kaza eseri giremediği konservatuvar sınavları ardından müzik alanında kendi kendini yetiştirmeye çalışmıştır. Kurduğu, Beyaz Yunus grubunda alternatif müzik üretme kaygısını gruptakilere kabul ettirememesi üzerine grup dağıldı. Oyuncu olan arkadaşlarının çağırması üzerine Almanya'nın Wuppertal kentine gitti. 1993 yılında Almanya'da ilk kez gördüğü bir müzik kayıt stüdyosunda ödünç aldığı gitarla yalnızca üç saatte şarkılarını okuduğu bir kayda sahip oldu.

 

1994 yılında Sokak Şarkıları albüm kaydını Almanya Köln'de gerçekleştirdi. Sokak Şarkıları isimli bu albümü 1994'te Türkiye'de piyasaya sürüldü. Bu albüm Ada Müzik tarafından yayınlanmıştır. Bu arada Berlin'e yerleşti, Rosa isimli kızı doğdu. Müzik ve tiyatro dışında fabrika işçiliği, gazete dağıtımı, gibi işlerde de çalıştı. 1996 yılında yaz tatili için geldiği Türkiye'de şarkılarının popüler olduğunu gördü ve çalışmalarını bundan sonra Türkiye'de sürdürme kararı alarak müziğe geri döndü.

 1994-1997 yılları arasında Berlin, Ankara, Biclefeld, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Antakya, Samsun, Karabük, Aydın, Foça, İstanbul vs. birçok konser verdi.

 1997 yılında Göndermeler albümü İstanbul Aks Müzik tarafından yayınlandı.  2002 yılında Reflex kayıt İstanbul Güzel Sanat Stüdyosunda gerçekleştirildi. Yapım Ağdaş Müzik tarafından üstlenilmiştir. 1,5 yıllık stüdyo süresinden sonra oluşan Reflex albümünde Yaşar Kurt 1990-2000 yılları arasında yaptığı parçalarda 9 şarkıyı içermesinin yanı sıra 3 şarkının da yorumunu yapmış bulunuyor.

 

2003 yılında kendi kurduğu plak şirketinden Anne adlı toplama albümünü çıkardı.

 

2003 yılında Barışarock organizasyonunun yaratıcılarından biri olarak etkinliğin bütün safhalarında ve sahnesinde gönüllü yer aldı. Barışarock adına düzenlenen bütün etkinliklerde hala görev almaya ve sahneye çıkmaya devam ediyor.

 2004 yılında Atv’de yayınlanan "Sevda Tepesi "adlı dizinin müziğini yaptı. Bu tarihten sonra yurt içi - yurt dışı konserleri ve bar programlarında sahne almaya devam etti. 2007 yılında Arto Tunç Boyacıyan ile tanıştı, o günden beri yeni bir oluşum içerisindeler ve "YASH-AR" adlı grubu kurdular. 2011 yılında "Güneş Kokusu" isimli albümünü , 2016'da "Hemşin Yaylaları" albümünü çıkardı.


Adı ve Soyadı : Yaşar Kurt
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Yaşar Kurt İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi