Yasemin Mori Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 11:29:45 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 11:29:45


Yasemin Mori Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Yasemin Mori, 4 Mart 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Babası askeri lisedeki eğitimi ve albaylığa kadar yükselmiş rütbesinin yanında İDGSA mezunu bir mimardır. Annesi de Türk Hava Yolları'nda satış şefi olarak çalışmıştır. Babasının mesleki durumları nedeni ile, doğumundan itibaren İstanbul'da geçen ilk yıllarının ardından ilkokul eğitimine başladığı döneme kadar Kuzey Kıbrıs, Diyarbakır, Ankara ve Edirne'de yaşamıştır.

 Rumeli'den göç eden Bulgaristan Türklerinden olan akrabalarından anneannesi ve teyzesinin sevgi sözcüğü olarak kullandıkları kız anlamına gelen, okul senelerinde de Jim Morrison'a olan bağıyla sağlamlaşan takma ismi Mori'yi benimsemiştir. 2. albüm süreci sırasındaki röportajlarında da, Memento Mori'nin ikinci kelimesinden ilham aldığını açıklamıştır.

 Ablasının katkıları ile, ilk bestelerini ortaokul döneminde yapmaya başlamıştır. Kings of Convenience'ın 6 Temmuz 2005'teki İstanbul konserinde sahneye fırlayarak dans etmiştir, o zamandan beri üzerinde çalıştığı, tüm söz ve müzikleri kendisine ait, ilk stüdyo albümü olan "Hayvanlar"ı 10 Temmuz 2008'de Irmak Plak ve Balet Plak etiketleriyle piyasaya sürmüştür. Bu albüm'ün sanat tasarımı'nı üniversite arkadaşı Seha Can ile üstlenmiştir.

 Mori, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden 2004'te mezun olmuş ve çalışmalarından bazılarını bir dönem MySpace ve Tumblr sayfalarında yayınlamıştır. İkinci albümü "Deli Bando"yu Ekim 2012'de Dokuz Sekiz etiketi ile piyasaya sürmüş, albümün gelişmesinde Korhan Futacı ve Kara Orkestra ve Boğaziçi Caz Korosu ile çalışmıştır.

 Üçüncü albümü "Finnari Kakaraska"yı Mart 2015'te çıkaran Yasemin Mori, albümde Ajda Pekkan'ın "Gel" şarkısını ve Nâzım Hikmet'in "Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş" şiirini yorumlamıştır. Çıkış parçası "Oyna"nın klibi, Mori'nin 33. yaş günü olan 4 Mart 2015'te yayımlanmıştır. Albümdeki klibi çekilen diğer şarkılar arasında "Elim Tetikte", "Gel" ve "Ellerimin Karası" yer almaktadır.

2017'den beri Serhat Şensesli ile ilişkisi olan Mori, 10 Temmuz 2020'de oğlu Milan'ı dünyaya getirmiştir.


Adı ve Soyadı : Yasemin Mori
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Yasemin Mori İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi