Yüksek Sadakat Kimdir ?
Yayınlanma Tarihi : 16-04-2024 12:50:00 - Güncellenme Tarihi : 16-04-2024 12:50:00


Yüksek Sadakat Kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar, sevgilisi kim, boyu ve kilosu?


Yüksek Sadakat, temelleri 1997 İstanbul'da bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından atılan 2004 yılında kurulan Türk rock grubudur.[1] Kurulduğu günden itibaren sık sık vokal ve baterist değiştiren grubun güncel kadrosunda; vokalde Kenan Vural, gitarda Serkan Özgen, bas gitarda Kutlu Özmakinacı, klavyede Uğur Onakut, bateride Sefa Deniz Alemdar bulunmaktadır.

 Sık sık üye değişimi ve geçmişi ile ilgili spekülasyonlara sahip olan Yüksek Sadakat 2004 yılında bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından kurulmuştur.1966 İzmir doğumlu olan Kutlu Özmakinacı 1980'lerde İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimine başlar. Üniversite yıllarında elektro gitar çalmaya başlayan Özmakinacı ilk müzik macerasını üniversite yıllarında üniversite amatör gruplarıyla başlatır. Mezuniyetten sonra 1986-1988 arasında İstanbul'da çeşitli barlarda çalan Özmakinacı 1988'de müziğe ara verip 1989'da Sokak Dergisi'nde gazeteciliğe başlamıştır.

Gazetecilik sayesinde müzisyen çevresi edinen Özmakinacı 80'lere damga vuran, 1986'da dağılan Türk rock grubu Aqua'nın elemanları ile tanışır. 1988'de ara verdiği müzik kariyerini 1991'de Aqua elemanları ile beraber tekrar başlatır. Müzik kariyerindeki ilk ciddi atılımını Aqua elemanları ile bu oluşumda atar. Yüksek Sadakat'te ürettiği kaliteli beste ve söz yazımı ile beğeni toplayan Özmakinacı bu yeteneğinin ilk temellerini Aqua elemanları ile başlatır.1995'e kadar bu oluşumda beste ve söz yazımı tecrübesi kazanan Özmakinacı yeni grup arayışına geçer.

 Filinta Dönemi (1997-2000)

1995'te Aqua elemanlarından ayrılan Özmakinacı 2 yıl boyunca yeni grup arayışına geçer. Nihayetinde buluştuğu bir ekiple 1997 yılında Filinta adını verdiği grubu kurar. Yüksek Sadakat'ın ilk hali olarak değerlendirilebilecek Filinta'da Özmakinacı dışında Yüksek Sadakat'ın mevcut iki üyesi de yer almaktadır. 1997 yılında kurulmuş olan bu grubun şarkılarına ulaşmak mümkün değildir. Grubun bas gitaristi Kutlu Özmakinacı, Filinta dönemine dair şarkıların bazılarının Yüksek Sadakat çatısı altında yayımlandığını, kalanların ise Yüksek Sadakat'ın müziğinin altında kalan değerler olduğu için gelecekte de yayımlanmayabileceğini açıklamıştır.

 Filinta döneminde de sık sık üye değiştiren grubun kadrosunda dikkat çeken şu müzisyenler vardı; vokalde Kerem Arsal, bas gitarda Öykü Gülata, bateride Deniz Alemdar, Alişan Topaloğlu, Bülent Akbay, elektro gitarda Kutlu Özmakinacı, Bülent Şenkul, klavyede ise Uğur Onakut.Bu kadroyla beste ve söz yazımı üreten Özmakinacı, grup üyelerinin müzik dışı mesleklerinden ötürü düzenli prova alamamaktaydı. Prova disiplini elde edemeyen grup 2000 yılında resmen dağılır. Grubun tüm elemanlarıyla iletişimini keser.

İsimsiz Dönem (2000-2004)

 90'larda Bulutsuzluk Özlemi ile sahne alan Özgen 2003'te Yüksek Sadakat'e katılır.Filinta grubu dağıldıktan sonra müzikte ısrar eden Özmakinacı pes etmeyip yeni müzisyen arayışına geçer. Tanıştığı elektro gitarist Mutlu Çağlayan ile tekrar beste ve söz yazımı üretimine başlar. Filinta ile elde edemediği provaları Murat Çağlayan ile 2003 yılına kadar yoğun sürdürür.2000-2003 arasında Mutlu Çağlayan ile beraber epeyce içerik üreten Özmakinacı bunları bir albüme dökmek ister. 2003 yılında Filinta grubundan eski arkadaşı klavyeci Uğur Onakut ve baterist Deniz Alemdar ile tekrar iletişime geçer ve gruba katılımları konusunda ikna eder.

 Ekibi tamamlaya çalışan Özmakinacı gitarist şoku yaşar. Mutlu Çağlayan ekipten ayrılıp 2003'te Rusya'ya yerleşir. Mutlu Çağlayan'dan boşalan koltuğa geçmişinde Bulutsuzluk Özlemi bulunan Serkan Özgen 2003 yılında Özmakinacı'nın ekibine katılır. Üye sıkıntısı çeken Özmakinacı 2003'te ani bir kararla elektro gitarı bırakıp bas gitar çalar. Verdiği bir demeçte 2003'ten beri bir daha elini elektro gitara sürmediğini söylemiştir.

2000-2003 arasında çeşitli vokalistlerle prova alan Özmakinacı'nın ekibinde kısa süreliğine Mavi Sakal'dan Genç Osman Yavaş ve Suitcase grubunda Deniz Özberk vokallik görevini üstlenmiştir.2004 yılına gelindiğinde ekibinde sadece vokalist eksik olan Özmakinacı grubuna Yüksek Sadakat adını verir.2005'in ortalarında Cemil Demirbakan gruba vokalist olarak katılır. Cemil'in katılımıyla kadroyu tamamlayan Özmakinacı hızlıca albüm kaydına geçer.

 Yüksek Sadakat (albüm) Dönemi (2005-2008)

1991'den beri albüm çıkartmak isten bas gitarist Kutlu Özmakinacı isteğine 15 yıl sonra ulaşır. Albüm Ocak 2006 yılında raflardaki yerini alır.Grubun kendi adı ile yayımladığı ilk albüm olan Yüksek Sadakat, genel olarak şarkılardaki tasavvufi sözler ve söz sanatları ile dikkat çekmektedir. İlk albümde işlenen temalar genel olarak aşk, özlem ve ruhani meselelerdir. Şarkı sözlerinin tamamı grubun bass gitaristi Kutlu Özmakinacı'ya ait iken şarkıların düzenlenmesi ise grubun ortak çalışmasının bir ürünüdür.

 Albümden ilk klibi "Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer" parçasına çekerler. Parça büyük bir beğeni alır, radyo ve tv kanallarında sık sık çalınır. Radyo listelerinde zirveye oturur. Sonraki klibi Kafile parçasına çekerler. Kafile de en az Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer kadar beğeni alır. 

Bu albümde Cemil Demirbakan vokalde, Serkan Özgen elektro gitarda, Sefa Deniz Alemdar davulda, Uğur Onatkut tuşlu çalgılarda, Kutlu Özmakinacı ise bas gitarda yer almaktadır. 33. Altın Kelebek Ödülleri'nde "En iyi çıkış yapan grup" ödülünü Grup Seksendört ile birlikte aldılar.

 Katil & Maktül Dönemi(2008-2011)

İlk albümleri büyük beğeni ve ticari başarı elde etmesine rağmen Özmakinacı tekrar üye sıkıntısı yaşadı. 2. albüm hazırlıkları sürerken vokal Cemil Demirbakan ve baterist Deniz Alemdar gruptan ayrılır. Bu ikili yerine köklü geçmişleri olan vokalist Kenan Vural ve baterist Alpay Şalt katılır. Kenan Vural geçmişte MFÖ, Alpay ve Mustafa Sandal gibi sanatçıların albüm ve sahne performanslarına katkı sunmuştur. Alpay Şalt ise geçmişte Whisky, Erkin Koray, Alpay, Cem Köksal, Joe Lyn Turner gibi isimlerle çalışmıştır.

 2008 yılının Mart ayında, ilk albüm olan Yüksek Sadakat'tan 2 sene sonra yayımlanan Katil & Maktül albümü, yine grupla özdeşleşmiş olan aşk ve tasavvufi konuları rock çatısı altında işlemektedir. Bu albümde Yüksek Sadakat, oryantalist anlayışını her ne kadar devam ettirmiş olsa da ilk albüme göre sesteki değişiklikler çok net bir biçimde duyulmaktadır. Albümde hüzün ve özlem ana temalardır. Bunun yanında tasavvufun izleri de alttan alta ağır bir biçimde göze çarpmaktadır.Şarkı sözlerinin tamamı Kutlu Özmakinacı'ya ait iken şarkıların düzenlenmesi gruba aittir.

 Renk Körü Dönemi (2011-2014)

Renk Körü albümü, grubun tarzının evrimleştiğinin en belirgin olduğu albümdür. Renk Körü albümü, gerek işlediği temalar olsun gerek sesleri ve sözleri ile olsun Yüksek Sadakat ve Katil & Maktül'den oldukça farklı bir pozisyona konumlanmaktadır. Özellikle Renk Körü şarkısı ile daha önce pek işlememiş olduğu bir temaya yakınlaşan grup, bu albümde Kutlu Özmakinacı'nın yanı sıra solist Kenan Vural'ın şarkılarına da yer vermiştir. Günaydın, Son Veda gibi şarkılar grubun solisti Kenan Vural'a aittir.

 IV Dönemi (2014-2020)

Geçmişinde sık sık eleman değişikliği olan grup 2008-2013 arasındaki 5 yıllık süreci sıkıntısız geçirirken, 2013'te yine ayrılıklar yaşadı. Yine yeni albüm hazırlıkları üzerinde çalışırken vokal Kenan Vural ve baterist Alpay Şalt gruptan ayrılır. Kenan Vural yerine Selçuk Sami Cingi, bateride ise grubun eski bateristi ve Özmakinacının Filinta döneminden arkadaşı olan Deniz Alemdar gruba katılır. Deniz Alemdar gruba katılırken albümün bateri partisyonları Alpay Şalt tarafından üretilip bitmişti.

 Dördüncü albüm olan IV'ün adı, gruba Kenan Vural'ın yerine katılan Selçuk Sami Cingi'nin önerisi üzerine koyulmuştur. Tam anlamıyla kendi tarzında bir albüm ile yeniden dinleyicilerinin karşısına çıkan Yüksek Sadakat, müziğindeki evrimleşmeyi bu albüm ile bir kez daha ortaya koymuştur. Sound, önceki bütün albümlerden çok daha farklı bir noktadadır. Özellikle bu albümde yer alan ancak daha önceden TRT'nin bir dizisinde jenerik olarak kullanılmış olan Sonunda şarkısı, Selçuk Sami Cingi ile beraber yeniden seslendirilmiş ve grubun müziğindeki evrimin izlenebileceği nadide eserlerden biri olmuştur.

 Selçuk Sami Cingi'nin Amerika'ya yerleşmesi sebebiyle Eylül 2016'da gruptan ayrılmış, yerine de grubun eski solistlerinden Kenan Vural tekrar gruba dahil olmuştur.

 

 

 


Adı ve Soyadı : Yüksek Sadakat
Meslek : Şarkıcı
Doğum Tarihi :
Boyu :
Kilosu :
Göz Rengi :
Sevgilisi :
Burcu :
Eğitimi :
Doğum Yeri :

Yüksek Sadakat İle İlgili Sık Sorulan SorularDaha Fazla Biyografi